Hlavní navigace

Trhy čekají na zasedání americké centrální banky

Miroslav Frayer

Počátek týdne budeve znamení očekávání výsledku ze zasedání Fedu. Po lepších údajích z amerického trhu práce vzrostly spekulace, že by mohl omezit kvantitativní uvolňování.

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní události

TV Nova ustoupila od dvojího měření televizní sledovanosti.

Unipetrol si půjčí od PKN Orlen čtyři miliardy korun.

Evropské akcie by dnes měly otevřít v mírném minusu.

Ve Spojených státech se na začátku týdne dočkáme průmyslové výroby a předstihových indikátorů ve výrobě. Očekávání jsou relativně optimistická. V eurozóně nás pak čekají důležité předstihové indexy PMI za prosinec, dle kterých bych měla aktivita nepatrně vzrůst.

Société Générale snížila doporučení na držet pro akcie britského síťového dodavatele Centrica.

Obchodování na zámořských trzích

Globální akciové indexy v závěru minulého týdne příliš velkým změn nedoznaly. S&P 500 uzavřel prakticky beze změny, v kladné nule se pak po pátečním závěru ocitly indexy Dow Jones či Nasdaq. V týdenním srovnání ale indexy ztratily mezi 1,5 až 1,7 %.

Asijské burzy do nového týdne rovněž nevstoupily úspěšně. Japonský Nikkei 225 utrpěl na jeho úvod poměrně hluboké ztráty 1,6 %. Předstihový Tankan index sice překonal odhady trhu, nicméně hodnocení budoucích vyhlídek příliš pozitivní nebylo. 

Počátek tohoto týdne bude bezesporu ve znamení očekávání na výsledek zasedání americké centrální banky, kterého se dočkáme během středy. Po lepších údajích z amerického trhu práce, ale i jiných statistikách, na trzích vzrostly spekulace, že by Fed mohl na nadcházejícím zasedání omezit kvantitativní uvolňování. Přesto má tento krok podporu jen u menšiny investorů a analytiků. My očekáváme, že ke změně v nastavení měnové politiky tento týden nedojde. To by mohlo současným výprodejním tlakům na akciových trzích ulevit a akcie by mohly v závěru roku své dosavadní letošní zisky ještě mírně vylepšit.

dan_z_prijmu

CME

Televize Nova zůstane i v příštím roce u dosavadního měření televizní sledovanosti od Asociace televizních organizací (ATO). Druhý konkurční projekt se rozhodla pozastavit. Informace je vítanou zprávou, když hlavní kritika druhého projektu mířila především na nákladovost dvojího měření.

Unipetrol

Majoritní vlastník PKN Orlen půjčil Unipetrolu čtyři miliardy korun na diverzifikaci zdrojů financování a prodloužení splatnosti. Úvěr bude rozdělen do dvou 2mld. tranší. Každá tranše bude mít splatnost 3 let. První z nich obdrží 17. prosince, druhou pak 23. ledna 2014.

Našli jste v článku chybu?