Hlavní navigace

Trhy čekají na zásah Evropské centrální banky

22. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po včerejším snížení výhledu růstu americké ekonomiky dnes trhy otevřely v záporných číslech, kde se pohybovaly v rozmezí – 0,3 % až – 1 %.

V 10:30 začala aukce španělských dluhopisů, kterým rapidně od rána klesají výnosy (až o 3 %) a dopadla velmi dobře, kdy místo plánovaných 2 mld eur prodali Španělé střednědobé dluhopisy se splatnostmi 2 – 5 let za 2,2 mld se silnou poptávkou. To byl povzbudivý moment pro finanční trhy, kdy se ukázalo, že investoři stále ještě neberou španělské dluhopisy jako toxické.

Po aukci začaly trhy růst až do hodnot DAX + 0,5 %, IBEX + 1,5 %, CAC + 0,6 %. Na to navázaly zprávy z Řecka, kdy nový premiér Samaras (poté, co se včera dohodl s menšími stranami PASOK a Demokratická levice na vytvoření koaliční vlády s pohodlnou většinou 179 křesel z 300 možných), dnes oznámil, že sestaví vládu do dnešního večera. Aktuálně však DAX na 0, poté co přišly špatná makrodata z Ameriky.

Americké trhy po včerejším propadu a následném růstu po oznámení prodloužení operace Twist do konce letošního roku a zároveň oznámení o zhoršující se ekonomice, dnes otevřely v plusových číslech v průměru o 0,2 %. Po začátku obchodování ovšem přišlo ohlazení od ratingové agentury Moody`s, která uvedla, že dnes po zavření amerického trhu sníží ratingy  17 globálních bank a také špatná makra, zejména pak Philadelphia Fed, kdy místo očekávaných 0 bodů se propadl na – 16,6 bodů. Aktuálně S&P tedy – 0,4 %, NASDAQ  - 0,6 %   a Dow Jones – 0,2 %. Vzhledem k očekávanému snížení ratingů globálních bank lze očekávat další pokles na americkém trhu.

Pražská burza dnes celý den obchoduje v mírném plusu, kdy jí táhly vzhůru hlavně akcie společnosti ČEZ, které rostly o 1 % v návaznosti na zprávu o blízkém prodeji elektráren Počerady a Opatovice společnosti Czech Coal, které by přinesly společnosti ČEZ mezi 20 – 25 mld korun. Druhým titulem, který rostl o 1,5%, byla společnost Erste bank, a to díky dobré španělské aukci, která měla příznivý vliv na celý bankovní sektor.  Zároveň bankovní sektor rostl jak na českém, tak i na německém trhu ve výhledu zveřejnění výsledků auditu potřeby kapitálu španělských bank, které mají být zveřejněny dnes. Otázka ovšem je, jak bankovní sektor bude reagovat na snížení ratingů globálních bank dnes po zavření amerického trhu.

Závěrem bych dodal, že celkově trhy posledních několik dní přešlapují na místě a náznak výrazného oživení je stále v nedohlednu, pokud nepřistoupí k akci Evropská centrální banka, která by mohla zklidnit nervozitu na dluhopisovém trhu v Evropě a zároveň nabídnout možnost dalšího kola levných půjček likvidity pro evropské banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).