Hlavní navigace

Trhy čekají na zápis ze zasedání Fedu

21. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Většina trhu očekává, že Fed začne ustupovat ze současné strategie extrémně uvolněné měnové politiky.

Zprávy a události

Chicagský Fed index se v červenci zlepšil z –0,23 bodu na –0,15 bodu (trh –0,10 bodu).

Německé produkční ceny se v červenci snížily o 0,1 % (trh +0,2 %). Meziročně byly vyšší o 0,5 % (v červnu +0,6 % y/y).

Polské průmyslové ceny se v červenci v souladu s očekáváním zvýšily o 0,2 % meziměsíčně, meziročně byly nižší o 0,8 %. Polská průmyslová produkce se v červenci zvýšila o 1,5 % m/m, meziroční dynamika pak zrychlila z 3,0 % v červnu na 6,3 % (trh 5,3 %).

Euro si v úterý připisovalo vůči dolaru zisky

Společné evropské měně se i během druhého dne v týdnu dařilo. Euro si v úterý připsalo docela výrazné zisky, když kurz USD/EUR se posunul z ranních úrovní okolo 1,3350 až na dnešních ranních 1,3410. Nejvyšší včerejší obchod pak proběhl dokonce za 1,3452 USD/EUR.

Žádná zajímavá data včera zveřejněna nebyla. Z Německa jsme se dočkali pouze vývoje cen v produkční sféře a v USA byl zveřejněn jeden z předstihových indikátorů chicagského Fedu, který se mírně zlepšil, trhy však byly ještě optimističtější. Trhy však čekají spíše na dnešní zápis z posledního zasedání Fedu, mírné pozornosti se budou těšit i další data z trhu nemovitostí (prodeje již stávajících domů).

Zveřejnění zápisu z jednání FOMC, které proběhlo 30. a 31. července, přinese více detailů z tohoto zasedání. Připomeňme, že zveřejněný výstup z toho jednání byl spíše holubičí povahy, když se centrální bankéři snažili zkrotit v předchozím období patrné rostoucí spekulace na to, že Fed začne ustupovat ze současné strategie extrémně uvolněné měnové politiky, což se odráželo v rychlém růstu výnosů amerických státních dluhopisů. Oproti předchozímu zasedání se na tom červencovém nijak nezměnilo hodnocení programu odkupu aktiv, hodnocení makroekonomického obrázku však bylo spíše střízlivější. Zápis by tak měl vyznít spíše opatrněji, i tak ale mírná většina trhu očekává (dle průzkumu 65 % respondentů), že s ústupovými strategiemi začne Fed již na svém zářijovém zasedání. Od konce července zveřejněná americká data totiž potvrzují, že oživování v americké ekonomice pokračuje včetně zlepšování situace na trhu práce.

Koruna v úterý vymazala pondělní ztráty

České koruně se v úterý dařilo, když vymazala pondělní ztráty. Kurz CZK/EUR se tak posunul z ranních úrovní okolo 25,90 pod 25,80. V podobném duchu se obchodovaly i okolní měny v regionu, které také vymazaly pondělní ztráty. Maďarský forint se tak opět posunul pod hladinu 300 HUF/EUR, polský zlotý se pak obchoduje blízko hladiny 4,23 PLN/EUR. Dle očekávání koruna na vývoj v politické sféře nereagovala (hlasování o rozpuštění dolní komory parlamentu).

Včera jsme se dočkali pouze údajů z polské ekonomiky. Ceny v průmyslu jsou relativně nezajímavý údaj, to se ovšem již nedá říci o průmyslové výrobě za červenec. Ta skončila svým meziročním růstem o 6,3 % nad očekáváními (trh +5,3 %). Z meziměsíčního pohledu a po očištění o rozdílný počet pracovních dní a sezónnost pak polský průmysl stagnoval a nevymazal tak velmi slušný růst o 2,3 % v předchozím měsíci. Vývoj v Polsku tak dává další signál, že by se mělo dařit i českému protějšku.

legislativni_zmeny_21

Dnes se v regionu žádných zajímavých ekonomických údajů nedočkáme. Regionální měny tak budou sledovat vývoj dalších rizikových aktiv a vývoj kurzu USD/EUR. Nicméně koruna by pod hladinu 25,70 CZK/EUR příliš posílil neměla. Centrálním bankéřům by se dle našeho odhadu spíše líbily úrovně mezi 26,00–26,50 CZK/EUR.

Česká swapová výnosová křivka se v úterý posunula paralelně dolů o 2 bb. Ministerstvo financí dnes bude prodávat v aukci dva dluhopisy (CZGB 4.70%/2022 a CZGB VAR FRN/2017) v objemu 1–4 mld. CZK a 1–2,5 mld. CZK. Vzhledem k malým objemům lze očekávat, že ministerstvo prodá dluhopisy bez výrazných problémů, větší poptávce by se měl těšit dluhopis s variabilním kuponem.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).