Hlavní navigace

Trhy čekají na prezidentské volby v USA i makrodata z Evropy. Jak je ovlivní?

5. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dat bude tento týden hodně jak z USA tak z Evropy. Jak asi dopadnou a jak na ně trhy zareagují?

Hlavní trhy 

Makro data

Dat bude tento týden poměrně hodně a to jak v USA, tak v Evropě. V USA se bude čekat na další údaje o dopadu řádění hurikánu Sandy, zajímavé budou například žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které by mohly jednorázově výrazně narůst. Trh bude ještě zajímat ISM nevýrobní, který by se měl držet stabilně zřetelně nad 50. 

V EMU budou zajímavá především data z Německa (průmyslová výroba). Důležitý bude vývoj v Řecku, kde se budou v parlamentu schvalovat zákony, jejichž schválení je kriticky důležité pro poskytnutí další finanční pomoci Řecku. Po schválení zákona o umožnění privatizace státních podniků, bude ve středu schvalován balík reformních opatření, jehož schválení patrně nutnou podmínkou pro uvolnění další finanční pomoci. Neschválení by opět zdramatizovalo situaci v EMU.

Zasedá ECB, ale nedá se čekat, že by její zasedání přineslo zásadnější novinky. Čekat se patrně bud především na případné detaily podmínek pro pomoc státům jako je Španělsko. A událostí týdne pochopitelně budou prezidentské volby (6.11.) v USA, které mohou podstatně ovlivnit dění na trhu zejména ve druhé polovině týdne. 

FX a FI

U kurzu dolaru ke euru se tohoto moc nemění a myslíme si, že na začátku týdne se bude nadále držet poblíž 1,30. Ani prezidentské volby by bezprostředně neměly dolar zásadněji ovlivnit. Nepříliš pravděpodobné vítězství Romneyho by mohlo dolaru mírně pomoci. Pro riziková aktiva bude klíčový výsledek prezidentských voleb. Podle průzkumů by vítězství Romneyho mělo být pro riziková aktiva krátkodobě pozitivní, Obamovo mírně negativní až neutrální. 

CEE region 

Makro data

Příští týden bude v regionu bohatý na data. V ČR vyjdou v podstatě všechna důležitá – maloobchodní tržby, průmysl, nezaměstnanost a inflace. U maloobchodu a průmyslu čekáme další zpomalení, za kterým stojí slabá jak domácí (fiskální restrikce, nejistota) tak zahraniční poptávka.

skoleni_13_10

Trh práce nemá důvod se zlepšovat, takže nezaměstnanost zůstane dále nad 8 %, inflace zůstane nad 3 % jen díky fiskálním opatřením ze začátku roku, poptávková nadále negativní. V Polsku zasedá centrální banka, všeobecně se čeká, že dojde na snížení sazeb o 25 b.b. Data za poslední měsíc ukázala, že cut už na minulém zasedání by nebyl na škodu. 

FX a FI

Koruna po čtvrtečním zasedání ČNB oslabila k 25,30. V tomto týdnu nečekáme výraznější korekci. Pokud by přišla hodně špatná data z reálné ekonomiky, stoupne pravděpodobnost měnových intervencí ze strany ČNB a koruna by mohla dále oslabit. Trochu paradoxně s oslabením koruny posílil zlotý, možným vysvětlením jsou crossové pozice. V tom případě by si zlotý mohl aktuální úroveň nějakou dobu podržet. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).