Hlavní navigace

Trhy budou napjatě sledovat zasedání americké centrální banky

18. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Trhy budou pozornost soustředit na zasedání americké centrální banky a sledovat sebemenší náznaky blížícího se ukončení kvantitativního uvolňování. Co odhadují ekonomové?

Hlavní trhy 

Makro data

Nejvýznamnější událostí ve Spojených státech bude příští týden zasedání FOMC. Trh bude velmi pozorně sledovat sebemenší náznak blížícího se ukončení kvantitativního uvolňování. Podle nás však prohlášení po zasedání potvrdí jeho pokračování v dohledné budoucnosti. V rámci zasedání budou zveřejněny nové prognózy, což samozřejmě také hodně napoví o dalším směřování měnové politiky, navíc se bude konat tisková konference prezidenta Fedu Bernankeho. Za pravděpodobné pokládáme, že Bernanke bude především dále objasňovat důvody pro držení velmi uvolněné měnové politiky a bude se snažit rozptýlit obavy z problémů při jejím ukončování. V Evropě budou zveřejněny důležité konjunkturální indikátory (ZEW a IFO pro Německo, index nákupních manažerů pro EMU). Kolem oživení v EMU panuje značná nejistota, data proto budou sledována velmi pozorně a mohou vyvolat silnou reakci. Slabost by zvýšila spekulace na další pokles sazeb ECB, což by bylo negativní pro euro, ale kompenzoval by to přímý negativní dopad dat na evropské akcie. V USA budou ještě zveřejněny údaje z trhu s rezidenčními nemovitostmi (zahájené stavby domů, stavební povolení, prodeje existujících domů). Očekávání jsou optimistická a pokud se potvrdí, bude to pokračování údajů vesměs potvrzujících zlepšování stavu americké ekonomiky. Z růstových dat budou zveřejněny index předstihových ukazatelů a index filadelfského Fedu. U obou se také čeká zlepšení. 

Účto_tip_změny21

FX a FI

Euro se po krátkém pobytu po psychologickou úrovní 1,30 vrátilo nad ní a podle našeho názoru by e nad ní mělo držet i nadále. Vývoj kurzu může ovlivnit jak FOMC tak konjunkturální indexy z EMU. U benchmarkových dluhopisů se výnosy držely v průběhu týdne v pásmech (US10Y 2,00 – 2,05% a DE10Y 1,45 – 1,50%). U německých počítáme v týdenním horizontu s pokračováním stagnace, americké mohou být hodně citlivé na FOMC a především na to, jak si ho vyloží investoři. Ropa Brent se dotkla 108 USD/brl, čekáme stabilizaci v okolí 110 USD/brl. Zlato prochází mírnou korekcí a pomalu se blíží k psychologické úrovni 1600 USD/o.z. Krátkodobě by jeho růst mohl pokračovat, zastavit by se měl lehce nad zmíněnou hladinou. Podobně jak pro zbytek trhu bude i pro riziková aktiva hodně důležité zasedání FOMC. 

CEE region 

Makro data: V Polsku bude tento týden zveřejněna řada údajů, které nám vykreslí stav místní ekonomiky. Začneme průměrnými mzdami, u kterých očekáváme slabý růst o 1,6%. Klesající inflace by však měla umožnit růst reálné mzdy. V úterý budou zveřejněny údaje o vývoji průmyslové produkce. Předpokládáme, že překvapivě pozitivní čísla zveřejněná v minulém měsíci byla jednorázovým výkyvem a že čerstvé údaje potvrdí slabost ekonomiky. Maloobchodní tržby by naopak měly pokračovat v růstu a měly by tak potvrdit stabilizaci spotřeby domácností. Celkově by měla data potvrdit průchode ekonomiky dnem s nadějí na blížící se obrat. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).