Hlavní navigace

Trh s nemovitostmi v USA se zlepšuje

Martin Lobotka

Včera vyšla v USA další dobrá data z trhu nemovitostí. To potvrzuje zlepšování trhu nemovitostí a je dobrou zprávou pro ceny nemovitostí a HDP.

Doba čtení: 2 minuty

 • V Evropě byl zveřejněn index nákupních manažerů. Navzdory očekávání na mírné zlepšení se zhoršil, když evropský PMI klesl na 46,5 z předchozí hodnoty 47,9. To samo o sobě není katastrofální pohyb, ovšem s přihlédnutím na několik negativních detailů jej můžeme označit za studenou sprchu pro optimismus minulých měsíců. Nejhorší je skutečnost, že se na 4-leté minimum a poblíž hodnot z roku 2009 dostalo francouzské PMI – to naznačuje, že se Francouzsko propadne v 1Q13 dále do recese. Na rozdíl od Německa, které se může opřít o svůj export mimo Eurozónu, Francie takto konkurenceschopným exportem nedisponuje. Německý celkový PMI, které je velice důležitý pro ČR, zůstal nad 50, což je hranice oddělující expanzi od kontrakce, ovšem i zde pozorujeme proti minulému měsíci zpomalení. PMI v průmyslu klesl na 48,9, pomáhá mu ale solidní vývoj v Číně, kde včerejší PMI naopak překvapil pozitivně (růst na 51,7). Negativním v rámci celé Eurozóny je i to, že klesl objem nevyřízených objednávek a objem nových objednávek. To ukazuje na riziko zpomalení aktivity v dalších měsících. Z hlediska růstu je dnešní údaj konzistentní s mírným mezkvartálním poklesem EMU v 1Q13 jako celku. Největší reakce byla u EURUSD, euro se dostalo až k 4-měsíčnímu minimu pod 1,29. 

• Dnes nás v Německu čeká index IFO, po datech za PMI se dá čekat zhoršení i zde, zejména s ohledem na prudký růst IFO v ostatních měsících. Stále však IFO ukazuje na růst průmyslové produkce ve 2Q13 a i navzdory včerejšímu PMI nečekáme v Německu recesi (=2 kvartály q/q poklesu). 

dan_z_prijmu

• Včera vyšla v USA další dobrá data z trhu nemovitostí. Po nedávných datech za stavební povolení a zahájené stavby domů, které se dostaly na nejvyšší úroveň roku 2008, a datech za najímaní ve stavebnictví (+48 tis. v únoru, nejvíc od 2007) byla i včerejší data za existující prodeje domů pozitivní. Tyto dosáhly 4,98 mil. anual., což je kromě roku 2009 (kdy byla zvláštní podpora ze strany vlády pro kupce) nejvíce od 2008. To potvrzuje zlepšování trhu nemovitostí a je dobrou zprávou pro ceny nemovitostí (t.j. plus pro spotřebu domácností skrze efekt bohatství) a HDP. 

• ECB dala Kypru ultimátum – buďto sežene do pondělí peníze na deal s EMU (t.j., těch 5,8 mld.), nebo ECB skončí s facilitou ELA, kterou momentálně ještě dodává likviditu kyperským bankám. Otázkou je, jestli to udělá, ale chápeme to – ELA je teoretisch jenom pro solventní banky a pokud nebude zaručena solventnost kyperských bank skrze deal s EMU, ECB riskuje, že díky ELA bude jenom financovat odtok depozit (do Ruska) a nakonec stejně Kypr zkrachuje. Sice se z Kypu ozývají hlasy, že bankovní daň je bankovní loupež, ale osobně se domnívám, že sanace sektoru za 6%-10% daně není tak hrozná bolest jako případný krach. Uvidíme, ale rozuzlení je blízko. 

Našli jste v článku chybu?