Hlavní navigace

Trh práce v USA se snad po kruté zimě vzpamatoval

3. 4. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro si včera proti dolaru odepsalo dvě desetiny procenta, když oslabilo na 1,377 USD/EUR. Kurz společné evropské měny se tak vrátil k hodnotám, na kterých tento týden otevíral.

Zprávy a události

Čínský souhrnný PMI index v březnu poklesl o 0,5 bodu na 49,3 bodu.

Soukromý sektor americké ekonomiky v březnu podle ADP reportu vytvořil 191 tis. nových pracovních míst (trh 195 tis.). Americké tovární objednávky v únoru vzrostly o 1,6 % m/m (trh 1,2 %).

Ceny výrobců v EMU v únoru klesly o 0,2 % m/m (trh očekával stagnaci). Meziročně se výrobní ceny snížily o 1,7 % (trh –1,6 %).

Maďarská obchodní bilance uzavřela v lednu podle finálních údajů v přebytku 482,4 mil. EUR.

Trh práce v USA se snad po kruté zimě vzpamatoval

Euro si včera proti dolaru odepsalo dvě desetiny procenta, když oslabilo na 1,377 USD/EUR. Kurz společné evropské měny se tak vrátil k hodnotám, na kterých tento týden otevíral. Dolaru prospělo zveřejnění březnového počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru americké ekonomiky (ADP report), který dosáhl 191 tis., tedy zhruba v souladu s očekáváním trhu (nejvyšší hodnota za poslední čtyři měsíce). Pro hodnocení situace na trhu práce v USA však bude důležitější až zítřejší oficiální statistika celkového počtu nově vytvořených pracovních míst (včetně veřejného sektoru), který by měl podle ekonomů SG dosáhnout třináctiměsíčního maxima 270 tis. Americká ekonomika by tak mohla přesvědčit investory i centrální bankéře, že překonala letošní krutou zimu bez větší úhony, a že hospodářské oživení pokračuje. Fed by tak mohl dále postupovat v omezování kvantitativního uvolňování (příští zasedání FOMC se odehraje v závěru dubna).

Dnes se však oči trhu zaměří na zasedání ECB. Konsenzus analytiků neočekává žádnou změnu měnové politiky, přesto však v poslední době sílí spekulace o možném snížení sazeb či dokonce kvantitativním uvolňování kvůli zpomalující inflaci. To však není hlavním scénářem ve výhledu SG. Inflace by se totiž měla po březnových 0,5 % y/y odrazit ode dna, a navíc indikátory z reálné ekonomiky se v posledních týdnech zlepšovaly (např. PMI ve Francii, maloobchodní tržby v Německu). Pokud ECB nepřijde s žádnou změnou, bude vývoj na trzích záviset na komentářích Maria Draghiho na tiskové konferenci po zasedání.

Koruna ve středu mírně posílila

Den před zasedáním ECB si koruna proti euru připisovala zhruba dvě desetiny procenta, když během odpoledne prudce posílila k úrovni 27,42 CZK/EUR. Za tímto pohybem však nestály fundamentální faktory jako makroekonomické indikátory či jiné zprávy z ekonomiky, ale spíše větší klientský obchod. Během večera pak koruna část svých středečních zisků umazala. Včerejšek byl na nové informace z českého hospodářství poměrně skoupý. Vláda na středečním zasedání schválila zmražení 5 mld. CZK z výdajů letošního státního rozpočtu v rámci snahy o snížení letošního schodku, tato částka ale není v celkovém pohledu na rozpočet nijak zásadní. Důležitější je celkový vývoj pokladního plnění, který už včera ukázal na letošní velmi silný růst rozpočtových příjmů.

Obchodování na ostatních regionálních měnách bylo ve středu poklidnější. Forint si proti společné evropské měně odepisoval zhruba desetinu procenta a zlotý naopak o desetinu procenta posílil.

FIN21

Dnes bude vývoj na středoevropských trzích plně ve vleku událostí v eurozóně a USA.  Investoři budou především očekávat výsledky už zmíněného zasedání ECB. Kurz české koruny by však neměl vykázat přílišné změny díky absenci spekulativního kapitálu na místním trhu.

Česká swapová křivka včera spolu se svým eurovým protějškem mírně zvýšila svůj sklon, když krátký konec vzrostl o 1 bb a dlouhý konec o 2 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).