Hlavní navigace

Trh práce se zlepšuje, zaměstnanost roste

3. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Míra zaměstnanosti i nezaměstnanosti se ve třetím čtvrtletí zlepšila. A to jak v meziročním srovnání, tak i v mezičtvrtletním.

Míra zaměstnanosti i nezaměstnanosti se ve třetím čtvrtletí zlepšila. A to jak v meziročním srovnání, tak i v mezičtvrtletním. Celkově v Česku pracuje bezmála pět milionů lidí. Přesně 4,994 milionu. Meziročně je to o 41 tisíc lidí více. Znamená to zásadní posun k lepšímu. Výrazný růst v zaměstnanosti ale není způsobený jen špatnou situací v loňském roce, tedy nízkou srovnávací základnou. V porovnání s minulým čtvrtletím je situace pozitivnější. To stoupla zaměstnanost o téměř 33 tisíc lidí. Znamená to, že zlepšení přišlo hlavně ve třetím čtvrtletí. Je to díky oživující ekonomice, která v rámci měření HDP roste. Díky tomu se zvedá poptávka u firem, objem jejich zakázek, a ty si mohou dovolit i více zaměstnávat. Firmy dlouhodobě hlásí, že klesají bariéry růstu způsobené nedostatečnou poptávkou. Děje se tak hlavně v sekundárním sektoru, tedy hlavně zpracovatelský průmysl. Zlepšení zaměstnanosti ale přišlo z terciálního sektoru, tedy sektoru služeb. 

Celková míra nezaměstnanosti klesla na 5,9 %, a ve skupině obyvatel 15–64 let klesla na 6,0 %. I tady klesla nezaměstnanost v meziročním i mezičtvrtletním srovnání. Situace tak ukazuje na dlouhodobé zlepšování situace, kde počet nezaměstnaných postupně klesá. Situace by se měla zlepšovat i do budoucna. Zatím nejsou náznaky toho, že by nezaměstnanost měla opět začít výrazně růst. I když v současnosti je ekonomika v Evropě hodně nevyrovnaná, a některé země trápí deflace, tak razantní růst nezaměstnanosti nehrozí. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).