Hlavní navigace

Trh práce je stále utaženější, když podíl nezaměstnaných v únoru znovu klesl

8. 3. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dnešní statistiky o počtu registrovaných nezaměstnaných znovu potvrdily hlad po pracovní síle v Česku. Podíl nezaměstnaných klesl na nečekaně nízkých 5,1 %. Takto příznivý podíl nezaměstnaných v únoru byl v domácí ekonomice naposledy v roce 2008.

Dnešní statistiky o počtu registrovaných nezaměstnaných znovu potvrdily hlad po pracovní síle v Česku. Podíl nezaměstnaných klesl na nečekaně nízkých 5,1 %. Takto příznivý podíl nezaměstnaných v únoru byl v domácí ekonomice naposledy v roce 2008. Poblíž historických minim je i počet nezaměstnaných mladistvých a absolventů. Navíc i počet volných pracovních pozic se drží dlouhodobě velmi vysoko. O tom, jak příznivé jsou trendy na trhu práce svědčí také to, že počet nezaměstnaných se zvýšil pouze ve dvou okresech. Ve všech ostatních došlo ke snížení.

Odhadujeme, že ekonomický růst na začátku roku ožil a s ním ještě sílí poptávka po pracovní síle. Na druhé straně rovnice stále vidíme nedostatečnou nabídku pracovní síly. Nedostatek pracovní síly zůstane jedním z hlavním ekonomických témat i v letošním roce. Podíl nezaměstnaných bude i nadále klesat, ale mnoho prostoru k dalšímu snižování už nemá.  Svého letošního minima by měl dosáhnout v červnu na úrovni 4,4 %. Nedostatek pracovní síly spolu se slušnou ekonomickou dynamikou bude nadále udržovat tlak na rychlejší růst mezd. Očekáváme, že v letošním roce mzdy stoupnou v nominálním vyjádření o 4,6 %. Část kupní síly domácností však ukrojí vyšší inflace.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).