Hlavní navigace

Top pět knih, které musí každý mladý investor přečíst

26. 5. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nezapomínejme v dnešní době na čtení kvalitních a poučných knih, protože slouží k zamyšlení a vlastní inspiraci. Ve sféře investování by nás neměly minout právě tyto knihy.

Je zcela nezbytné, aby mladí lidé a profesionálové začali investovat co nejdříve. Jeden z hlavních důvodů pro tento názor je, že díky brzkému začátku můžeme plně využívat sílu složeného úročení. Držbou dlouhodobých investic můžeme dovolit vlastním aktivům, aby generovaly větší výnosy.

Začátek investování jen o pár let dříve může přinést desítky či stovky tisíc českých korun v podobě dodatečných zdrojů, které získáme pro naši důchodovou finanční rezervu. Přestože je důležité začít investovat brzy, je také stále podstatné investovat moudře. Podívejme se společně v tomto článku na přehled pěti základních investičních knih, které mohou poskytnout mladým investorům nepostradatelné obchodní a finanční poznatky. A navíc se také dobře čtou.

„Inteligentní investor“ (1949) od Benjamina Grahama

Tato kniha byla napsaná v roce 1949 a byla následně oceněna Warrenem Buffettem jako nejlepší investiční kniha, která byla kdy napsaná. Benjamin Graham je považován za „otce“ hodnotového investování. Toto paradigma podporuje nákup akcií, které se zdají být podhodnocené ve vztahu k jejich vnitřní hodnotě, což je určeno fundamentální analýzou.

Graham se v knize ponořuje do historie akciového trhu a informuje čtenáře o provádění fundamentální analýzy na akciích. Diskutuje také o různých způsobech řízení našeho portfolia včetně obranného přístupu. Dále srovnává akcie několika společností, aby na konkrétních příkladech ilustroval své podněty.

„Beating the Street“ (1994) od Petera Lynche

Peter Lynch je jedním z nejúspěšnějších investorů na akciových trzích a manažerů hedgeových fondů ve 20. století. V polovině 60. let 20. století začal pracovat jako stážista ve Fidelity Investments. Téměř o 11 let později byl pověřen řízením Magellan Fund, který měl v té době téměř 18 milionů amerických dolarů v aktivech. Do roku 1990 se fond rozrostl na neuvěřitelných 18 miliard amerických dolarů v aktivech s téměř tisíci akciovými pozicemi.

Během této doby se fond chlubil průměrným ročním výnosem přesahujícím 29 %. Kniha „Beating the Street“ umožňuje čtenáři nahlédnout do mysli a myšlenkových procesů Lynche, pokud jde o rozhodování, zda nakoupit nebo prodat akcie. Lynch věřil tomu, že individuální investor může využít tržních příležitostí lépe než slavná Wall Street, a proto povzbuzoval investory, aby investovali především do toho, co sami nejlépe znají.

„Myšlením k bohatství“ (1937) od Napoleona Hilla

Tato kniha, která nese v originále název „Think and Grow Rich“, byla napsaná v období Velké hospodářské krize a od té doby se jí celosvětově prodalo přes 30 milionů výtisků. Hill provedl rozsáhlý výzkum založený na přátelství s bohatými jednotlivci během jeho života. Na návrh Andrewa Carnegieho publikoval Hill 13 principů úspěchu a osobního výkonu na základě vlastního pozorování a výzkumu. Mezi tyto principy patří touha, víra, specializované znalosti, organizované plánování, vytrvalost a třeba také „šestý smysl“.

Hill také věřil v brainstorming (hledání nových nápadů během společné diskuze) s podobně smýšlejícími lidmi, jejichž společné úsilí mohlo vytvořit vzájemně působící energii. Tato kniha přináší cenné poznatky o psychologii úspěchu a hojnosti, a měla by proto být považována za prioritu při čtení knih, protože se dnešní epocha zaměřuje hlavně na levnou jednorázovou zábavu a negativní zprávy, které však žádnou přidanou hodnotu nepřinášejí.

„The Essays of Warren Buffett: Lessons For Corporate America“ (1997) od Warrena Buffetta

Ve svých esejích se Warren Buffet, který je obecně považovaný za nejúspěšnějšího investora moderní historie, vyjadřuje k různým tématům důležitým pro korporátní Ameriku a akcionáře. Mladí investoři mohou nahlédnout do propojení mezi řízením společnosti a jejími akcionáři. Stejně tak jsou popsány myšlenkové procesy spojené s posílením podnikového hodnoty.

Buffettovy eseje zahrnují také diskuze o řízení společnosti, financích, investování, alternativách k běžným akciím, fúzích a akvizicích, účetnictví a oceňování, účetních zásadách a daňových záležitostech. Buffett nastíní své základní obchodní principy a jako správce společnosti Berkshire Hathaway Inc. informuje akcionáře o tom, že jsou jejich vzájemné zájmy sladěny. Razí filozofii v rámci dodávání talentovaných manažerů do společností s portfolii a jejich následné osamocení. Je proti bezhlavému následování aktuálních tržních investičních trendů a v neposlední řadě obhajuje nákup akcií společností v době, kdy se tyto akcie obchodují s diskontem vůči jejich vnitřní hodnotě.

„Bohatý táta, chudý táta“ (2000) od Roberta Kiyosakiho

Tuto klasiku asi není třeba představovat, protože ji zná pravděpodobně skoro každý, ale jedná se o čtení, kterému by se měl věnovat každý mladý investor. Kiyosakiho názor je, že chudí a střední třída pracují pro peníze, ale ti bohatí pracují, aby se učili. Zdůrazňuje význam finanční gramotnosti a představuje finanční nezávislost jako konečný cíl a způsob, jak se vyhnout společnosti bezohledných kariéristů v rámci korporátní Ameriky.

Kiyosaki obhajuje investice, které vytvářejí pravidelný peněžní tok pro investora a zároveň poskytují růstový potenciál z hlediska hodnoty kapitálu. Nemovitosti a akcie, které poskytují dividendy, jsou považovány za výhodné. Autor se také domnívá, že je americký vzdělávací systém určený k tomu, aby udržel lidi tvrdě pracovat po celý zbytek jejich života. Zároveň si myslí, že školní systém dělá špatnou práci během učení lidí ve směru, aby si vytvořili dostatek vlastního bohatství a nemuseli pak již nutně pracovat v rámci vlastní svobody.

Máte tip? Pochlubte se

Čím více toho víme, tím snadněji budeme schopni zahrnout rady některých těchto expertů do naší vlastní investiční strategie. Tento seznam knih ke čtení nám pomůže v úvodu, ale jedná se pouze jen o zlomek všech dostupných zdrojů. Nejlepší investoři se také neobjevili náhodou přes noc, ale zdokonalili své schopnosti díky velkému množství času stráveného přemýšlením, výzkumem a hlavně praxí jako takovou.

skoleni_20_9

Máte také mimochodem nějakou oblíbenou knihu z této oblasti, která se sice v seznamu výše neobjevila, ale nebylo by na škodu její zmínění? Pokud ano, pochlubte se, prosím, s vaším tipem ostatním čtenářům formou komentáře k tomuto článku a klidně i stručně připište, v čem právě vás tato kniha konkrétně zaujala.

Volná inspirace podle originálu článku Marvina Dumona z Investopedia.com.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).