Hlavní navigace

Tomšík možná podpoří intervence

Martin Lobotka

V.Tomšík z BR ČNB včera zopakoval, že pokud budou v ekonomice protiinflační tlaky (jako že zatím to tak vypadá), je připraven podpořit intervence.

Doba čtení: 2 minuty

Ačkoliv z našeho pohledu neřekl tolik nového, kačka na to reagovala oslabením na 25,70. Z hlediska toho, že příští týden zasedá ČNB, vnímáme to jako další verbální intervenci. Nejzajímavější je část interview, kdy Tomšík říká, že se neobává dalšího poklesu spotřeby, že si naopak myslí, že deflační mentalitu spotřebitelů může případný růst dovozních cen zlomit a že spotřebitelé v poslední době zvýšili z opatrnostních motivů míru úspor.

No, nevím – vývozní ceny rostly celý min. rok a spotřeba tak jako tak klesala, deflační mentalitu a čekání na nižší ceny zatím nevidím, spíše (např. z pohledu na důvěru domácností) vidím obavy a nejistotu. A míra úspor – ČSÚ ve kvartálních účtech uvádí míru hrubých úspor domácností ve 3Q12 10,7%, ve 3Q11 9,8%, ve 3Q10 12,8%.

• Pro důvody, které jsme vyložili v našem Speciálu minulý týden a z hlediska výhledu ekonomiky (ten se, jak ukazuje německý PMI / IFO, začne v nejbližších měsících zlepšovat), si stále myslíme, že k intervencím nakonec nedojde. Proto jsme včera otevřeli investiční doporučení short EURCZK s cílem 25,30 a horizontem 3 měsíce. Jedná se ale o hodně spekulativní doporučení, stop-loss je tedy úzký (zhruba 1,5%).

• Kreditní aktivita v EMU zůstala slabá, klesla r/r po osmé za sebou (0,7% r/r). Ačkoliv se ECB snaží rozpohybovat úvěry, moc se ji to nedaří – je to podobná situace jako zde, kde je mnohem větší problém na straně poptávky po penězích v reálné ekonomice. Ono, nedá se ani čekat, že by se to v nejbližší době změnilo – oživení bude hnáno poptávkou ze zahraničí (Německo) a postupně (na jihu) snižující se mírou fiskální restrikce a stabilizujícími se očekáváními a důvěrou subjektů. Až pak se zvedne kreditní aktivita. ECB však svými operacemi LTRO a OMT učinila dost proto, aby na subjekty nad obavu o reálnou ekonomiku nedoléhala ještě obava o rozpad EMU.

dan_z_prijmu

• Americké 10Y bondy se dostaly skoro na 2%, což je nejvyšší úroveň od dubna loňského roku. Stály za tím lepší objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které poskočily v prosinci o skoro 5% v prosinci a překonaly očekávání i po odečtení volatilní dopravních techniky a zbraní (+nahoru byl revidován i listopad) – to vše navzdory nervozitě plynoucí z fiskálního srázu.

• Dolar se drží lehce pod 1,35, což je jeho nejslabší hodnota za skoro rok. Dolar evidentně ignoruje dobrá data z reálné ekonomika a kromě čekání na zítřejší výsledek zasedání FEDu (kde nedojde k úpravám QE) se soustřeďuje spíše na zprávy ohledně řešení stropu zadlužení a automatických škrtů. Tam v nedeli vlivný Republikán Ryan z rozpočtového výboru řekl, že si myslí, že k automatickým škrtům, jež byly v lednu odloženy o dva měsíce, dojde – samozřejmě, s negativním vlivem na růst. Nad 1,7% a 2,05% (t.j., o 5 bps) vylezly včera i německé a české 10Y bondy.

Našli jste v článku chybu?