Hlavní navigace

To nejhorší z dluhové krize už může být za námi

23. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle prezidenta Evropské centrální banky by mohlo být to nejhorší z dluhové krize za námi. Co na to analytici?

Německý konjunkturální index ZEW výrazně překonal očekávání růstem na 31,5 z 6,9 v prosinci (trh čekal růst na 12,0). Jde o nejvyšší hodnotu za posledního 2,5 roku. Rychlý růst ZEW je velmi nadějný, musí ho však ještě potvrdit indexy nákupních manažerů a index IFO. Pokud i další předstihové indikátory budou podobně dobré, bude to znamenat praktickou jistotu, že se německá ekonomika dostává do vyšších obrátek, což by pochopitelně bylo dobré i pro Českou republiku. 

Forint oslabil z 293 na 294,7 kvůli obavám, že změna ve vedení maďarské centrální banky, které dojde v březnu, by mohla vést k uvolněnější měnové politice. Forint je kvůli tomu podtlakem už nějakou dobu,od začátku prosince oslabil o více než pět procent. Další měny v regionu byly včera také pod mírným tlakem na oslabení, ale bez většího pohybu. 

Prodeje existujících domů v prosinci nečekaně klesly o 1% meziměsíčně. Důvodem byla především nižší nabídka (počet domů nabízených na trhu klesl na 1,82 milionu, což je nejméně od ledna 2001). Povzbudivé je, že rostly ceny prodávaných domů (medián rostl o 11,5%), což jednak prostřednictvím efektu bohatství může pomoci spotřebě, jednak při relativní slabosti poptávky povzbudí stavbu nových domů a také zmenší počet domácností, jejichž domy mají nižší hodnotu než hypotéky, které splácejí, takže by to mělo přispět i k nižšímu počtu hypoték ukončených pro nesplácení. 

Prezident ECB Draghi řekl, že to nejhorší z dluhové krize už může být za námi. Souhlasíme s tím, že se loni především zásluhou ECB odvrátit nejhorší rizika a že jsou tedy letos vyhlídky podstatně lepší než loni touto dobou. Neznamená to ovšem, že jsou veškerá rizika spojená s dluhovou krizí definitivně za námi. Nejbližším viditelným zdrojem problémů jsou blížící se volby v Itálii, situace v Řecku je hodně napjatá kvůli sociálním dopadům fiskální restrikce a negativní překvapení se stále nedá vyloučit ani u Španělska. 

Republikáni ve sněmovně reprezentantů dnes navrhnou krátkodobé pozastavení dluhového stropu (do 19. května), což by mělo dát čas na jednání a dlouhodobém řešení problému bez rizika defaultu. Prezident Obama potvrdil, že prodloužení nebude blokovat. 

Španělsko by rádo pokrylo 13% letošního plánu emise státních dluhopisů už v lednu. V lednu by tak měly prodat za 27 mld EUR dluhopisů z celkového plánu 215 – 230 mld EUR. Zatím se mu plán daří, včera například prodalo za 7 mld EUR desetiletých dluhopisů. Výnos v aukci dosáhl 5,115%, v předchozí aukci dosáhl výnos 5,29%. 

legislativni_zmeny_21

Britský ministerský předseda Cameron včera přislíbil, že se bude konat referendum o setrvání Velké Británie. Referendum by se však mělo konat až na konci roku 2017. 

Inflační očekávání indikované trhem s americkými státním dluhopisy rostou. Inflační swap (mění fixní sazbu za ekvivalent CPI) narostl na tříměsíční maximum 2,49%. Růst inflačních očekávání je nepříjemný pro Fed, protože tržní očekávání jsou jedním ze zdrojů odhadů budoucí inflace a tyto odhady potom ovlivňují pokračování kvantitativního uvolňování. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).