Hlavní navigace

To nejhorší má česká ekonomika zřejmě za sebou

17. 6. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Podle členů bankovní rady je uspokojivý kurz koruny mezi 25,6 až 26 CZK/EUR. Pokud to bude potřeba je centrální banka připravena k přímé intervenci.

Trhy čekají na zasedání Fedu

Tento týden přinese celou řadu zajímavých událostí. Zítra a ve středu bude zasedat nejvyšší vedení americké centrální banky. V posledních týdnech zveřejněná data nepřinesla nic tak zásadně nového, aby to změnilo uvažování centrálních bankéřů. Spíše než samotný výstup z jednání tak bude důležitější až následná tisková konference (uskuteční se ve středu večer našeho času). Na té by novináři mohli přimět šéfa Fedu Bernankeho, aby se přesněji vyjádřil k podmínkám, za kterých by centrální bankéři začali uvažovat i zmírňování třetího kola programu kvantitativního uvolňování. Pokud je o ekonomické indikátory, týden bude bohatý na data z trhu nemovitostí. Ta by měla potvrdit oživující se trendy patrné již několik čtvrtletí.

Evropu čeká 27. až 28. června summit EU. Jeho předskokanem bude dnešní a zítřejší summit euroskupiny/ECOFINu. Na programu by měla být tři témata: (1) zakončení evropského semestru, (2) opatření na snížení nezaměstnanosti mladých a (3) zhodnocení postupu v budování bankovní unie. Důležitější možná bude dnešní a zítřejší jednání skupiny zemí G8 ze zaměřením na obchod a daně. Zásadní by bylo, pokud by se podařilo uzavřít dohodu mezi USA a EU, což by podle odhadu Evropské komise přidalo evropskému HDP 0,27 až 0,48 procentního bodu. Mezi klíčové evropské indikátory tohoto týdne budou patřit PMI indexy aktivity z průmyslu a ze služeb za květen, které budou publikovány ve čtvrtek. Data by měla poukázat na to, že aktivita v těchto sektorech se již snižuje pomaleji a tudíž recese se již neprohlubuje.

Evropská data ale rozhodně euro fundamentálně nepodporují. Současné silné úrovně kurzu eura vůči dolaru v blízkosti čtyřměsíčního maxima nejsou podle nás dlouhodobě udržitelné. Nicméně pro tento týden je zejména vzhledem k jednání FOMC výraznější posilování dolaru málo pravděpodobné. Po výrazném vzestupu výnosů amerických státních dluhopisů v posledních týdnech je pravděpodobnější holubičí komentář ze strany B. Bernankeho.

Posilující trend na koruně se v minulém týdnu zastavil

Kurz CZK/EUR se odrazil od svého lokálního dna. Zatímco druhá polovina května a počátek června byly ve znamení posilování koruny, kdy se kurz dostal z kotací u 26,20 CZK/EUR až k 25,50 CZK/EUR, minulý týden znamenal zastavení tohoto poklesu a mírné korekce korunových zisků. V průběhu páteční seance se kurz postupně vyšplhal těsně nad 25,70 CZK/EUR, což znamenalo týdenní ztrátu ve výši zhruba dvou třetin procenta. Koruna tak byla nejhůře se vyvíjející měnou regionu minulého týdne. Polský zlotý totiž ve výsledku stagnoval, maďarský forint si dokonce o 1,3 % polepšil.

I když domácí makroekonomická data zveřejněná v prvních dvou červnových týdnech většinou pozitivně překvapila, kumulují se spíše antiinflační rizika. Již v prvním červnovém týdnu publikovaná dubnová data z průmyslu, exportu i maloobchodu skončila ve srovnání s tržním konsensem lépe a naznačují tak, že ekonomika by mohla ve stávajícím druhém čtvrtletí opustit recesi. Z tohoto pohledu vyznělo celkem příznivě i květnové snížení míry nezaměstnanosti na 7,5 % z dubnových 7,7 %. Od únorového maxima tak již došlo ke snížení o sedm desetin procentního bodu. Zlepšení je čistě důsledkem nástupu prací sezónního charakteru. Pozitivní ovšem je, že květen byl prvním měsícem v současné recesi, kdy nebylo zaznamenáno zhoršení situace na trhu práce po očištění právě o sezónní faktory.

Květnová inflace překvapila svou nízkou hodnotou. Spotřebitelské ceny se v průběhu května snížily o 0,2 %, což vedlo ke zpomalení meziročního růstu z dubnových 1,7 % y/y na pouhých 1,3 % y/y; trh přitom čekal snížení pouze na 1,5 % y/y, květnová prognóza ČNB činila 1,6 % y/y. Z toho je zřejmé, že se z pohledu centrální banky objevily komentáře poukazující na převahu antiinflačních rizik, i když to nejhorší má česká ekonomika zřejmě za sebou. V tomto duchu vyznělo jak páteční vyjádření guvernéra centrální banky M. Singera, tak i čtvrteční komentář člena bankovní rady K. Janáčka. Podle něj je uspokojivý kurz koruny mezi 25,60 až 26,00 CZK/EUR, pohyb v tomto pásmu nezakládá důvod k tomu, aby centrální banka nějakým způsobem zasáhla. Je však připraven podpořit přímé intervence v případě, pokud to bude potřeba. Právě tyto verbální intervence pomohly korekci předchozích korunových zisků, dopad současných turbulencí na politické scéně byl prozatím marginální.

Tento týden bude při pohledu na fundamenty relativně nezajímavý, alespoň z pohledu tuzemského devizového trhu. Jedinými ukazateli budou květnové produkční ceny a dubnová platební bilance. Oba ukazatele budou publikovány dnes.

Oproti tržnímu očekávání jsme poměrně velkými optimisty pokud jde o předpokládaný výsledek běžného účtu platební bilance. Ten by měl v dubnu skončit v přebytku 13,9 mld. CZK, což by představovalo meziroční nárůst o 12,5 mld. CZK. Všechny jeho složky by si měly meziročně polepšit. Největší meziroční nárůst čekáme u bilance se zbožím a u bilance výnosů. V březnu kvůli vysokému odlivu dividend běžný účet silně zklamal. V dubnu by tak odliv dividend mohl být nižší.

skoleni_8_6

Ceny průmyslových výrobců by měly v květnu stagnovat, tržní konsensus ukazuje na nepatrný pokles o 0,1 % m/m. Ceny ropy v korunovém vyjádření, které ovlivňují zejména ceny rafinovaných ropných produktů, zůstávají antiinflačním faktorem. Opačným směrem by měla působit slabší koruna. Meziroční dynamika produkčních cen by měla v květnu stagnovat na 0,5 %.

I v tomto týdnu můžeme být svědky komentářů ze strany centrálních bankéřů ke kurzu koruny. Ty by se měly nést ve stejném duchu jako dosud – tedy akcentování antiinflačních rizik, verbální intervence proti koruně, zmínky o možnosti využití přímých intervencí v případě potřeby. Pohled na aktualizovanou technickou analýzu ukazuje, že kurz se pohybuje v krátkodobém sestupném kanálu. Jako silná oblast podpory by měla působit hladina 25,45 CZK/EUR (v případě jejích zdolání by se otevřel prostor pro pokles k 25,22 CZK/EUR). Posun nad 25,70 CZK/EUR by znamenal návrat do střednědobého rostoucího trendového kanálu s úrovní technické rezistence na 26,15 CZK/EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).