Hlavní navigace

Tlak regulátora srazil akcie O2 o 3,6 %

30. 1. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Pražská burza se dnes přidala k ostatním evropským trhům, když index PX ztratil 0,7 %. Nejvíce se o to zasloužily akcie O2, které v reakci na zprávy o zvyšujícím se tlaku regulátora na snížení cen za přenos dat, prudce oslabily.

Evropské akcie dnes reagují výrazně negativně na páteční dekret amerického prezidenta omezující vstup občanů sedmi muslimských zemí na území Spojených států. Investoři, kteří spíše očekávají naplňování předvolebních slibů o podpoře ekonomického růstu, než kontroverzní politicko-obchodní gesta, dnes dávají najevo svoji nelibost a obavy. Index Stoxx Europe 600 ke konci obchodování ztrácí přes 1 % a odevzdává tak většinu svých zisků z minulého týdne.  Žádný ze sektorů dnes nevykazuje růst a nejhůře na tom jsou ropné společnosti a finanční instituce, které klesají o 1,5 %.  Z jednotlivých regionů dnes výrazně ztrácí italské akcie, když milánský index FTSE MIB oslabuje o 2,6 %. Ještě hůře na tom je řecký index Athex Composite, který se v reakci na neshodu s EU a IMF ohledně plnění podmínek finanční pomoci propadá o 3,5 %.

skoleni_13_10

Pražská burza se dnes přidala k ostatním evropským trhům, když index PX ztratil 0,7 %. Nejvíce se o to zasloužily akcie telekomunikační společnosti O2, které v reakci na zprávy o zvyšujícím se tlaku regulátora na snížení cen za přenos dat, prudce oslabily o 3,6 % a zkomplikovaly si tak situaci před zítřejším oznámením výsledků za loňský čtvrtý kvartál. K poklesům se přidaly i rakouské finanční instituce Erste a VIG, které odevzdaly 1,4 resp. 1,1 %. Špatné náladě na akciových trzích dnes odolávaly pouze akcie nápojářské Kofoly a likérky Stock, jejichž akcie brzdily index před většími poklesy a připsaly si 1,7 resp. 1,4 %. Sázkařská Fortuna a mediální CME posilovaly o poznání méně, když přidaly mírných 0,4 %.

Americké akcie dnes zahájily týden jízdou na skluzavce, když stejně jako jejich evropské kolegyně během několika hodin odevzdaly víceméně všechny zisky z minulého týdne. Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial oslabují o 1 % a technologický Nasdaq dokonce o 1,4 %. Nejhůře na tom dnes jsou těžařské a komoditní společnosti, u kterých se kromě politické nejistoty negativně projevil i pokles cen nerostných surovin. Jejich akcie dnes odevzdávají 2,2 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).