Hlavní navigace

Tlak na finanční sektor Ukrajiny roste

15. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Rostoucí napětí na Ukrajině zatlačilo její měnu na rekordní minimum proti americkému dolaru. Situace může ohrozit stabilitu místního bankovního systému.

Rostoucí napětí na Ukrajině zatlačilo její měnu na rekordní minimum proti americkému dolaru. Současná situace může začít ohrožovat stabilitu místního bankovního systému a zvýšit ztráty pro držitele ukrajinských dluhopisů. Prudký pokles hřivny během srpna ukončil relativní klid na ukrajinském finančním trhu.

V půli dubna zvýšila ukrajinská centrální banka úrokové sazby a investory měla uklidnit finanční výpomoc od Mezinárodního měnového fondu ve výši 17 miliard dolarů. Finanční injekce měla odvrátit hospodářský kolaps země od počátku protestních akcí, které nakonec způsobily svržení místní vlády. 

Poslední pokles hřivny zvyšuje přesvědčení investorské veřejnosti, že Ukrajina bude potřebovat větší finanční podporu, než jí prozatím byla poskytnuta. Od začátku srpna měna klesla proti dolaru o 6 procent a to hlavně díky pokračujícím bojům na východě země. Ruská humanitární pomoc zvyšuje obavy, že akce může položit základ pro invazi do Ukrajiny.

Slabá hřivna zvyšuje ekonomickou zátěž Ukrajiny. Znamená to především zvyšující se náklady na energie, zdražuje se dovážené zboží i obsluha vládních dluhů v cizích měnách. V případě, že se situace zhorší, bude dluhové břemeno dále zatěžovat finanční systém Ukrajiny a některé banky se mohou dostat do situace, kdy budou nuceny požádat o vládní pomoc. To by způsobilo další odtok vládních financí, což by výrazně zpochybnilo schopnost Ukrajiny splácet vládní dluhy. Trvalý pokles cen vládních dluhopisů může znamenat potíže pro velké zahraniční investory. Například pro společnost Franklin Templeton Investments, která je největším investorem do státních ukrajinských dluhopisů v přibližné hodnotě 7 miliard dolarů. Nicméně ukrajinská vláda prozatím nevynechala žádnou splátku svých dluhů i přesto, že se situace s Ruskem nadále zhoršuje.

Po intervencích s cílem podpořit vlastní měnu ukrajinská centrální banka prohlásila, že omezí své aktivity v tomto směru a je rozhodnuta plnit politiku flexibilní měny. Guvernérka banky Valeria Gontareva navíc uvedla, že úvěrová smlouva s MMF sama bance brání aktivně podporovat domácí měnu, což pro hřivnu byl jasný signál k dalšímu poklesu. 

Po květnovém nárůstu ukrajinských rezerv v cizích měnách, které způsobila půjčka od MMF, se jejich stav opět v červnu snížil. Pokles činil téměř 900 miliónů dolarů na celkových 15,38 miliardy dolarů. MMF uvedl, že počáteční zátěžové testy bankovního sektoru ukázaly, že Ukrajina pravděpodobně bude muset vynaložit 5 procent svého HDP na stabilizaci vlastních bank, pokud hřivna oslabí nad kurz 12,5 hřivny za dolar. Kurz se v posledních dnech pohybuje okolo 13 hřiven za dolar.  

Fond prozatím schválil další finanční pomoc Ukrajině ve výši 1,4 miliardy dolarů. Ta by mohla být poskytnuta v září, nicméně ji ještě musí schválit Výkonná rada na konci srpna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).