Dění na trzích
Rostoucí trend na akciových a komoditních trzích stále pokračuje. Tomu i nadále pomáhá pokračující nalévání nových peněz do finančního systému především ze strany americké centrální banky FED. Hlavní akciové indexy tak s touto podporou v zádech znovu překonávaly dvouletá maxima, index Eurostoxx 50 vzrostl v minulém týdnu o 1,7 % a širší americký index S&P 500 o 2,5 %.
Na komoditních trzích pokračoval růst cen ropy, když severomořská ropa Brent překonala kvůli napětí v arabských zemích hranici 100 dolarů a nad touto hladinou se držela v postatě celý minulý týden. Měď dokázala překonat psychologickou hladinu 10 000 dolarů za tunu a nadále posouvá historická maxima nahoru. Směr vzhůru si udržela i všechny další globálně obchodované komodity kromě paládia a zlata. Čtěte také: Sázky na rizikové investice se v novém roce vyplácí. Zatím
Euro rázně ukončilo posilování
Posilování eura ukončil na tiskové konferenci po čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky (ECB) její guvernér J.P. Trichet. Popřel totiž spekulace, že ECB zareaguje v blízké budoucnosti na rostoucí inflační tlaky (které přicházejí hlavně z růstu komoditních trhů) zvýšením úrokových sazeb. V první části týdne tak euro posilovalo, ve středu na páru s dolarem vystoupilo dokonce na nové tříměsíční maximum 1,3860. Ovšem po holubičím prohlášení o zachování nízkých úrokových sazeb opět kleslo a týden zakončilo pod pondělními otevíracími hodnotami.
Index spotřebitelských cen v eurozóně v lednu vzrostl meziročně na 2,4% a index produkčních cen vzrostl v prosinci meziročně o 5,3%. Tempo růstu indexů bylo v obou případech nejrychleji od roku 2008. ECB se však na tyto data zatím rozhodla nereagovat.

Vývoj měnového páru EUR/USD za poslední rok
Trh práce i přes snížení nezaměstnanosti opět zklamal
Nové ekonomické zprávy zanechaly v minulém týdnu rozpačitý dojem. Indexy důvěry ve výrobní a nevýrobní sféře ve Spojených státech, Británii i eurozóně ukázaly až nečekaně silnou expanzi, což potvrdilo pokračující oživení v globální ekonomice, které stále ve velké tahají stimulační opatření vlád a centrálních bank. Indexy výrobní důvěry však byly ve velké míře tažené inflací, která vstupuje do jejich výpočtů kladně.
Oživení naznačováno indexy sentimentu ve výrobní a nevýrobní sféře však stále není dostatečné, aby se přeneslo i na trh práce. Potvrdily to i lednové data ze Spojených států, kde vzniklo jen 36 tis. nových pracovních míst mimo zemědělství, což bylo podstatně méně než prognózovaných 140 tis. Taková tvorba pracovních dokonce ani nestíhá pokrýt růst populace země a podíl práceschopných Američanů na celkové populaci rok od roku klesá. Podílem 64,2 % se aktuálně nalézá na 26letých minimech. Soukromá sféra pak vytvořila 50 tisíc pracovních míst, což je nejméně od května uplynulého roku.