Hlavní navigace

Těsný výsledek voleb v USA zvyšuje strach z pádu z fiskálního útesu

6. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Den D a hodina H jsou tu. Celý svět sleduje americké volby a trhy jsou tradičně nervózní.

Výsledek prezidentských voleb a voleb do Kongresu tentokrát rozhodne o tom, jak těžce se Američané vypořádají s vyprchávajícími daňovými výjimkami po prezidentu Bushovi. Pokud by skutečně daňové výjimky jako celek přestaly platit s koncem roku, nastoupila by největší světová ekonomika na cestu nedobrovolné diety, která by se mohla v HDP projevit propadem až o 4 %.

V tuto chvíli poslední průzkumy mezi voliči v rozhodujících státech (Ohio, Virginie, Colorado) ukazují, že stávající prezident Barack Obama je lehce v čele. Ten na rozdíl od svého vyzyvatele nepotřebuje navíc, vzhledem k stabilní podpoře v řadě velkých států (jako Kalifornie), zvítězit v tolika nerozhodnutých.

I když lehkým favoritem voleb zůstává Obama, na řadě klíčových míst (Virginie) jsou rozdíly nepatrné a pohybují se v mantinelech statistických chyb. Prezident Obama navíc může mít u svých příznivců větší problém s volební účastí. Ve hře je zkrátka řada neznámých a v noci z úterka na středu nemusí být vůbec nouze o překvapení.

Pro trhy navíc nebude lehké vyhodnotit, co je a co není dobrý výsledek. Obecně platí, že byznys si víc přeje vidět ve Washingtonu Mitta Romneyho. Řada jeho předvolebních slibů ale byla příliš vágní a po pravdě, dohromady moc neseděla (především slib současně snižovat daně i deficit).

skoleni_8_6

V týdnech po volbách se navíc pozornost spíše než k dlouhodobým slibům pravděpodobně rychle stočí k daňovým výjimkám. K řešení problému by mohl mít o něco lepší pozici republikánský kandidát. Je pravděpodobné, že republikáni si uchovají většinu ve Sněmovně reprezentantů.

Na druhou stranu Senát zůstane asi i v roce 2013 pod vlajkou demokratů, kteří budou mít k dispozici pohodlný blokační a obstrukční nástroj. Pokud americké politické špičky skončí opět jako minulý rok zcela paralyzované, začnou být trhy hodně nervózní. Globální ekonomice by vynucená dieta USA rozhodně nepřišla vhod. Evropa je v prohlubující se recesi a velké rozvíjející se ekonomiky jako Brazílie a Čína rostou nejpomaleji za posledních několik let.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).