Hlavní navigace

Tento týden odhalí, proč německý HDP za Q3 zklamal

21. 11. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Údaje zveřejněné tento týden potvrdí dobrý výhled pro hlavní ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku.

Navíc budou zveřejněny struktury HDP v Německu a ve Velké Británii. Dozvíme se tedy, proč německá ekonomika nečekaně zpomalila, zatímco britská si udržela velmi slušnou růstovou dynamiku. Česká ekonomická důvěra by měla zůstat silná a i data z Polska budou naladěna spíše na optimistickou notu.

Důvěra v evropskou ekonomiku zůstává velmi dobrá

Pozornost bude tento týden věnována hlavně předstihovým indikátorům. PMI v eurozóně i objednávky zboží v USA by měly ukázat na pokračující ekonomický růst obou těchto velkých ekonomických celků.

Ekonomové SG očekávají, že prodeje stávajících nemovitostí v říjnu zkorigují svůj silný zářijový růst. Statistika spotřebitelské důvěry v eurozóně by měla vykázat již čtvrté zlepšení v řadě a potvrdit normalizaci poté, co propadla po rozhodnutí britských voličů o vystoupení z EU.

Nálada nákupních manažerů se podle odhadu SG v listopadu v jednotlivých ekonomikách eurozóny zhoršovala. Výjimkou by měl být francouzský PMI ze služeb, který bude brzdit propad kompozitního indexu za celou eurozónu. Ten by měl dosáhnout 53,2 bodu, což podle odhadu SG odpovídá růstu HDP o 0,4 % q/q v posledním čtvrtletí letošního roku.

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby podle ekonomů SG v říjnu vyskočily o 2,5 % m/m. Tento růst byl ale tvořen zejména objednávkami nových letadel u společnosti Boeing. Po odečtení dopravních prostředků by objednávky zboží dlouhodobé spotřeby klesly o 0,2 %.

Čtvrtek bude patřit číslům z německé ekonomiky. Údaje tamního statistického úřadu by měly vysvětlit, co stálo za zpomalením německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Podle našeho odhadu domácí poptávka zůstala silná. Záporný příspěvek přinesl zahraniční obchod, když vývozy podle odhadu SG ubraly 0,2 % m/m. V posledním čtvrtletí letošního roku by měla ekonomika největšího českého hospodářského partnera znovu přidat na dynamice. To by měl potvrdit i IFO index, který se drží na velmi slušných hodnotách a v listopadu podle našeho odhadu znovu zaznamenal mírný nárůst.

Na konci týdne bude zveřejněna také struktura britského HDP. Jeho solidní růst o 0,5 % q/q byl podle nás tažen zejména silným růstem soukromé spotřeby. Navíc se ve třetím čtvrtletí pravděpodobně přidal slušný příspěvek zahraničního obchodu. Naopak zpomalení způsobilo pravděpodobné snížení investiční aktivity i tvorby zásob.

Pravděpodobnost prosincového zvýšení dolarových sazeb narostla

Uplynulý týden přinesl údaje, které podpořily trhy v přesvědčení, že americká centrální banka na svém prosincovém zasedání skutečně přistoupí ke zvýšení dolarových sazeb. Pravděpodobnost podpořily dobré údaje z maloobchodu, které ukázaly na velmi slušnou dynamiku domácí spotřeby. Spotřebitelské ceny sice mírně zklamaly ve své jádrové složce, ale celková inflace dostála očekáváním a nebude stát případnému utahování měnové politiky v cestě. Větší důvěra ve zvýšení sazeb spolu s rostoucími výnosy amerických dluhopisů podpořila dolar v jeho posilování proti euru. Jen za uplynulý týden dolar proti společné evropské měně posílil o více než dvě procenta k hladině 1,060 USD/EUR. Propad eura nezastavily ani relativně příznivé statistiky z eurozóny. Dynamika HDP zemí EMU se udržela na slušných 0,3 % q/q. Navíc německý ZEW index se ve své složce očekávání nečekaně vylepšil. Jedinou kaňkou na evropských číslech byl výsledek německého HDP za třetí čtvrtletí. Ten svým růstem zaostal za očekáváním. Odkud se toto zklamání vzalo, zjistíme tento týden po zveřejnění struktury německého HDP.

I přes zpomalení v průmyslu zůstávají čísla z Polska zdravá

Tento týden nabídne jen málo z domácí ekonomiky. Její dobrou kondici by měl potvrdit konjunkturální průzkum. Dnes bude zveřejněno několik indikátorů z Polska, které by měly potvrdit dobrou situaci českých severních sousedů.

Polský průmysl by podle odhadu SG měl v říjnu vykázat zpomalení. Horší výsledky by měly zaznamenat zejména zpracovatelský a těžební sektor. Riziko představuje ještě nižší růst, protože PMI v říjnu zaznamenalo výrazný pokles. Naopak ceny v průmyslu by měly nadále růst. Již v září se ceny v tomto sektoru dostaly ze 46 měsíců dlouhé deflace a efekt statistické základny jim bude pomáhat i v dalších měsících. Situace v maloobchodě zůstává stále velmi dobrá. Projevuje se zde fiskální expanze nové vlády, ale i zlepšování na trhu práce.

Maďarská centrální banka by měla podle odhadu trhu ponechat sazby beze změny. Na minulém zasedání vyjádřila tamní bankovní rada spokojenost s nastavením měnové politiky, když předpokládá, že ve střednědobém horizontu bude dosaženo inflačního cíle.

Důvěra v českou eknomiku zůstává velmi dobrá. Situace na trhu práce podporuje důvěru spotřebitelů, zatímco stále rostoucí zahraniční poptávka se projevuje v dobré náladě podnikatelů. Říjnová slabší poptávka po autech z eurozóny by se ale mohla projevit i v mírném snížení domácí podnikatelské důvěry.

Růst středoevropských ekonomik zpomalil

Hospodářský růst ve všech zemích středoevropského regionu ve třetím čtvrtletí zpomalil. Za slabší dynamikou může stát korekce vysokých přebytků zahraničního obchodu ve druhém čtvrtletí a horší exportní výkonnost německé ekonomiky. Společné je všem regionálním ekonomikám i výrazné zpomalení meziroční dynamiky. Důvodem je meziroční propad investic spojený s cyklem čerpání fondů z EU.

Údaje o primárních cenových okruzích ukázaly na rostoucí inflační tlaky v české ekonomice. Podporují tak náš výhled, že spotřebitelská inflace na přelomu roku rychle vzroste a na začátku příštího roku dosáhne inflačního cíle. Zvolnění tlaku na kurzový závazek po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem tak podle nás nebude mít dlouhého trvání.

Středoevropské měny zůstaly minulý týden ještě pod tlakem způsobeným překvapením amerických voleb. Polský zlotý v celotýdenním hodnocení oslabil o dvě třetiny procenta a obchoduje se za 4,435 PLN/EUR. Ani maďarský forint nesmazal nic ze své ztráty a za celý týden zůstal jeho kurz více méně beze změny na úrovni 309,2 HUF/EUR. Oslabování měn v celém regionu po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se na domácím devizovém trhu projevuje uvolněním tlaku na kurzový závazek. Koruna se od něj v minulém týdnu několikrát odpoutala, i když tento týden své obchodování znovu otevírá na úrovni 27,03 CZK/EUR. Slabší aktivitu spekulantů můžeme pozorovat také na ročním korunovém forwardovém kurzu, který oslabil zhruba na 26,78 CZK/EUR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).