Hlavní navigace

Telefonica O2 - stabilní akciový favorit roku 2011

14. 1. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Výhled akcie telefonního operátora je pozitivní. Dividendový výnos bude zachován, cena akcie naopak i díky dobře rozběhlým projektům velmi pravděpodobně poroste.

Jaký je náš náhled na budoucí vývoj akcie?

Dle našeho názoru, bude dividenda zachována na úrovni 40 Kč po dobu minimálně dvou let. Následně by se měla na tvorbě zisku začít významněji podílet dceřiná společnost na Slovensku, do roku 2015 by mohla slovenská divize na zisku podílet 20 %, což by nahradilo výpadek zisku z pevného segmentu.

V roce 2012 by také měl generovat zisk projekt, který je vyvíjen ve spolupráci s PMDP Plzeň, kdy Plzeňská karta je implementována v mobilním telefonu. Mobilní telefon se tak stává platebním médiem a v brzké době tato technologie může nahradit i kreditní karty. Technologie je založena na NFC (Near Field Communications). Používání uvedeného řešení je identické s užíváním standardní Plzeňské karty – bezkontaktní čipové karty založené na technologii MIFARE, kterou vyvinula společnost NXP Semiconductors.

V projektu jsou již zapojeny velké banky, Vodafone, T-mobile a VISA, která vidí v této technologii velký potenciál. Telefonica počítá, že v následujících letech by měla tato technologie generovat 600 až 800 mil. zisk.

My vidíme v akcii nadprůměrný potenciál. Náš cíl je 480 Kč.

Podrobnější informace o společnosti:

Telefónica O2 Czech Republic, a.s.

Za Brumlovkou 266/2

140 22 Praha 4 – Michle

Czech republic

Odvětví: telekomunikace

Počet vydaných akcií: 322 089 tisíc

Tržní kapitalizace: 146 555 mil.

Podíl v PX 50: 17,19 %

Vlastnická struktura:

69,4 % Telefónica S. A.

39,6 % Free float

Telefónica O2 Czech Republic je předním integrovaným telekomunikačním operátorem na českém trhu. V současnosti provozuje více než sedm miliónů mobilních a pevných linek, což z ní činí jednoho z vedoucích poskytovatelů plně konvergentních služeb na světě.

Nabízí nejucelenější nabídku hlasových a datových služeb v České republice. Mimořádnou pozornost věnuje využití růstového potenciálu především v datové a internetové oblasti.

Společnost provozuje nejrozsáhlejší pevnou a mobilní síť včetně sítí 3. generace – datovou síť CDMA a síť UMTS, která umožňuje přenos dat, hlasu, obrazu a videa. Telefónica O2 Czech Republic je také předním poskytovatelem ICT služeb v zemi. V roce 2007 Telefónica O2 získala, v souladu se svojí strategií zaměřit se na růstové oblasti podnikání a s cílem získat vedoucí postavení v oblasti poskytování integrovaných ICT řešení – 100 % podíl ve společnosti DELTAX Systems a.s. Nadále se společnost podílí na pilotním projektu s PMDP a.s. – řešení městské Multifunkční čipové karty – Plzeňské karty, integrované v mobilním telefonu – Plzeňská  karta v mobilním telefonu je založena na technologii NFC (Near Field Communications). Používání uvedeného řešení je identické s užíváním standardní Plzeňské karty – bezkontaktní čipové karty založené na technologii MIFARE, kterou vyvinula společnost  NXP Semiconductors. Cíl pilotního provozu spočívá v ověření výše uvedené technologie v reálném provozu systému Plzeňské karty.

Další fáze vývoje bude od poloviny léta do konce roku 2009 zaměřena na využití elektronické peněženky v mobilním telefonu i mimo dopravu – platby za zboží/služby u smluvních partnerů (restaurace, sportovní centra, kina). Zároveň bude připravováno i spuštění Plzeňské karty v mobilním telefonu s technologií NFC do produktivního provozu. V rámci dalšího vývoje je uvažováno také o implementaci vzdálené správy mobilní Plzeňské karty. To znamená vzdálené dobíjení elektronické peněženky, doručování a validace předplatných kupónů prostřednictvím NFC mobilního telefonu. Tento projekt skýtá vysoký potenciál, který by mohl přinést společnosti v budoucnu vysoké zisky. O tento projekt se již zajímá i mateřská společnost – Telefónica S. A., která by ráda využívala tyto služby nejen ve Španělsku, ale i v jiných zemích kde působí. Čtěte také: Kolik se dalo vydělat na analýzách Komerční banky, ČEZu a NWR v roce 2010?

Skupina Telefónica O2 Czech Republic

Obchodní jméno Základní kapitál Podíl společnosti Telefónica O2 Czech Republic
Telefónica O2 Slovakia, s.r.o. 200 000 000 EUR 100 %
Telefónica O2 Business Solutions, spol. s r.o. 10 000 000 Kč 100 %
CZECH TELECOM Austria GmbH 35 000 EUR 100 %
CZECH TELECOM Germany GmbH 25 000 EUR 100 %
První certifikační atorita a.s. 2 0000 000 Kč 23,25 %
AUGUSTUS, spol. s r.o. 166 000 Kč 39,76 %

V prosinci 2010 byly na společnost Telefonica O2 vydány nové upgrady, první je od  Citibank – doporučení je koupit s cenovým cílem 525 Kč. Citibank postavila svoji analýzu na štědré dividendové politice, která by měla v následujících letech pokračovat – viz tabulka níže.

2010 2011 2012 2013 2014 2015
40 Kč 40 Kč 40 Kč 42 Kč 45 Kč 47 Kč

Samozřejmě dividenda by měla být vyplácena za předpokladu, že společnost zastaví pokles příjmů v pevném segmentu, nastane pozvolný růst v mobilním segmentu a nenastane výrazné snížení propojovacích poplatků. Na dividendě by se také měla začít podílet dceřiná společnost Telefonica O2 Slovakia.

Jako další vydala analýzu na společnost ERSTE, která doporučuje akcie akumulovat s cílovou cenou 450 Kč. A jako poslední vydala analýzu společnost Morgan Stanley. Společnost zaujala Telefonice O2 neutrální náhled a stanovila cílovou cenu 450 Kč. Což skýtá 17 % růstový potenciál, proti páteční zavírací ceně. Ve své analýze společnost nastínila několik možných scénářů. Kritický scénář počítá s poklesem příjmů ve všech částech segmentů a následným poklesem dividendy na zhruba 50 % výplatního poměru/zisku. Pozitivní scénář analýzy odhaduje růst zisku společnosti a následné navýšení dividendy až k 45 Kč. Zde by společnost nastavila cílovou cenu na 540 Kč.

Technická analýza a predikce vývoje akcií společnosti:

Autor článku

Autorem je analytický tým autorů Czechwealth.cz


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).