Hlavní navigace

Telefonica ČR zveřejnila návrh na dividendu ve výši 18 Kč na akcii

20. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Telefonica ČR včera večer zveřejnila návrh na dividendu ve výši 18 Kč na akcii.

Hlavní události

Telefonica ČR včera večer zveřejnila návrh na dividendu ve výši 18 Kč na akcii.

Rozhodný den pro dividendu ČEZ je navrhován na 3. července.

Evropské burzy by měly otevřít v blízkosti včerejšího závěru.

Dnes nás nečekají žádná makroekonomická data, pozornost investorů bude upřena na projevy centrálních bankéřů.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včera mírně vzrostly, když nejvíce se dařilo technologickým akciím a ode dna se navíc odrazily firmy s menší tržní kapitalizací. Mírně posílily také akcie farmaceutické firmy Pfizer poté, co britský konkurent AstraZeneca odmítl finální nabídku americké společnosti na převzetí.

Noční obchodování na asijských trzích přineslo posílení japonských a čínských akcií, mírně naopak oslabil indický nebo jihokorejský index. Podobně jako v USA rostly technologické tituly, např. o 10 % akcie Yahoo Japan.

ČEZ

ČEZ včera dopoledne zveřejnil pozvánku na valnou hromadu konanou 27. června, která bude mimo jiné hlasovat o návrhu na dividendu z loňského zisku ve výši 40 Kč na akcii. Rozhodný den pro dividendu je navrhován na 3. července, výplatní den na 1. srpna.

Stále není zcela jisté, zda ministerstvo financí podpoří dosavadní návrh ČEZ nebo jestli nebude prosazovat vyšší dividendu. Časový harmonogram je v souladu s postupem v minulých letech.

Telefonica ČR

Telefonica ČR včera večer zveřejnila návrh na dividendu ve výši 18 Kč na akcii, což je na spodní hraně plánovaného pásma 18–30 Kč/akcii. Návrh bude předmětem hlasování na červnové valné hromadě, jejíž přesný termín teprve bude oznámen. Navrhovaný rozhodný den je 27. října a splatnost dividendy od 26. listopadu.

Účto_tip_změny21

Zpráva potvrzuje naše obavy, že firma neudrží loňskou výplatu 30 Kč na akcii (včetně platby ze snížení kapitálu). Ani tato zásadní informace by se ale nemusela projevit ve dnešním obchodování, protože akcie TČR již zhruba půl roku stagnují kvůli čekání na povinnou nabídku na odkup menšinových podílů. Z dlouhodobého pohledu je ovšem podle našeho názoru tato zpráva silně negativní, protože mnoho investorů drželo akcie TČR hlavně kvůli mimořádně vysokému dividendovému výnosu, který nyní klesne na 6 % oproti dříve obvyklým přibližně 10 %. Zpráva by tedy dlouhodobě měla vést k poklesu ceny akcií TČR (pokud se budou dál obchodovat na burze).

Včerejší valná hromada TČR schválila přejmenování společnosti na „O2 Czech Republic“ s účinností k 21. červnu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).