Hlavní navigace

Telefónica CR: Flash analýza výsledků hospodaření za 3Q 2013

Tomáš Menčík

Výsledky společnosti Telefónica Czech Republic za 3Q probíhaly podle našeho očekávání, tedy ve stínu dnes ráno oznámené akvizice majoritního podílu ve firmě společností PPF.

Doba čtení: 1 minuta

Ta koupila 65,9 % podíl za
přibližně 2,5 mld. EUR a Telefónica si ponechala 4,9 %. Pokud transakci
schválí Evropská komise, PPF učiní oficiálně do jednoho měsíce nabídku
na odkup zbývajících akcií od minoritních akcionářů.

Samotné výsledky hodnotíme neutrálně až mírně negativně vlivem rychlejšího poklesu tržeb v mobilní segmentu. To bylo ale kompenzováno na straně nákladů, proto celková čísla dopadla spíše v souladu s očekáváním.

Mobilní výnosy bez vlivu terminací za 3Q zrychlily propad na meziroční tempo –10 % po poklesu –6,8 % ve 2Q. Důvodem je zejména pokles hlasových služeb (y-y –18,4 %). Tento vliv byl částečně kompenzován tržbami za internet a data (y-y +27,2 %). Celkové tržby včetně mobilních terminací dosáhly 5,37 miliard CZK (-13,2 % y-y). Výnosy v pevném segmentu poklesly meziročně o 3,9 % po poklesu o 2,8 % v 2Q.

Pokles tržeb v mobilním segmentu je způsoben zejména tlakem na ceny v business segmentu. Ten prochází podobnou fází poklesu cen jako rezidentní segment s tarify Free v 2Q. Právě business segment tak nejvíce negativně přispěl k poklesu průměrné útraty na zákazníka smluvních služeb (ARPU). Tento ukazatel klesl ve 3Q na 428 CZK, zatímco v 1Q a 2Q byl ukazatel na 450 CZK.

dan_z_prijmu

Na straně nákladů lze pozorovat klesající tendenci na všech úrovních. Nejvíce meziročně klesly osobní náklady o 8,1 % (-341 mil. CZK) a náklady na marketing o 7,7 % (-66 mil. CZK). Pokles osobních nákladů byl zejména způsoben meziročním poklesem počtu zaměstnanců o 12 % ( – 782 zaměstnanců). Očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v příštích kvartálech bez ohledu na většinového majitele společnosti.

Na konferenčním hovoru management naznačil, že nový majitel by mohl přistoupit k vyšší míře zadlužení na úroveň, jaká je obvyklá pro telekomunikační sektor v regionu. To by v realitě mohlo znamenat podstatnou změnu kapitálové struktury.

Našli jste v článku chybu?