Hlavní navigace

Telefónica CR: Flash analýza hospodářských výsledků za 1Q 2014

Marek Hatlapatka

Telefónica CR dnes oznámila výsledky hospodaření za 1Q. Negativní trend výkonnosti se nezastavil, naopak se pokles některých ukazatelů ještě prohloubil.

Pokles tržeb v mobilním segmentu zrychlil na meziročních 17 % při očekávání –15,9 % Provozní zisk OIBDA meziročně klesl o 15,9 % na 3,45 mld CZK (před rokem 4,3 mld CZK). Na zveřejněných číslech je vidět, že loni uvedené nové mobilní tarify jen urychlily sestupnou křivku hlavních ukazatelů. Stabilizaci očekáváme až v roce 2015.

Mobilní segment klesl o 17 %. I když se zaměříme pouze na mobilní originace (tedy tržby z uskutečněných hovorů, sms a dat), pak i tam meziroční pokles zrychlil na 16,8 % po poklesu 15,8 % ve 4Q a 13% poklesu ve 3Q. Pozitivní trendy jsou sice vidět v tržbách za data, ty ale nedokáží kompenzovat pokles tržeb za SMS, MMS a hlasové služby. V hlasových službách ještě dobíhá negativní dopad přechodu na tarify Free, ale hlavně je velký tlak na ceny u korporátní klientely.

Pevný segment v podstatě splnil to, co se od něj očekávalo. Meziroční pokles o 4,9 % není ničím výjimečným v kontextu loňského roku (4Q –8,5 %, 3Q –3,9 %, 2Q –2,8 %, 1Q –5,5 %). Dlouhodobě proti sobě působí dva faktory: 20% pokles maloobchodních hlasových tržeb a 20% růst velkoobchodních tržeb. Zklamáním je meziroční pokles ICT služeb o 11,7 %. Jako zklamání také hodnotíme tržby ze Slovenska, které dosáhly v eurovém vyjádření podle našeho odhadu o 1,5 %.

Klesající tržby se společnost snaží dohánět úsporou na nákladech. To se jim sice daří, ale jen omezeně. Nejrychleji klesají osobní náklady (-12,3 % y-y) a náklady na marketing a prodej (-16,6 % y-y). V této oblasti vnímáme ještě další potenciál, důležitější je ale stabilizace tržeb.

O dividendě se hovořilo na konferenčním hovoru. Bylo ale pouze oznámeno, že o její výši se bude rozhodovat až na valné hromadě v polovině června.

Výsledky hodnotíme celkově mírně negativně s tím, že na cenu akcie jsou zveřejněné informace neutrální. Cena je totiž stále určována očekávanou nabídkou na odkup akcií minoritních akcionářů. Námi očekávané cena se bude pohybovat v pásmu 296 – 298 CZK.

Našli jste v článku chybu?