Hlavní navigace

Technická korekce posílila euro. Koruně to nepomohlo

26. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro po pěti dnech přerušilo svůj klesající trend kvůli technické korekci i novinky z ECB. Koruně to nepomohlo.

Zprávy a události

Prodeje nových domů v USA v červnu dramaticky propadly o –8,4 % m/m, zatímco trh v průměru očekával mírný vzestup o 0,7 % m/m.

Německá podnikatelská důvěra v červenci klesla třetí měsíc v řadě na nejnižší úroveň za posledních 28 měsíců, když IFO index spadl na 103,3 bodu z červnových 105,2 bodu. Analytici v průměru čekali snížení pouze na 104,7 bodu.

Britský HDP zaznamenal za druhé čtvrtletí mnohem výraznější než očekávaný pokles ve výši –0,7 % q/q (po –0,3 % q/q v Q112), což je nejhorší výsledek od Q109. Tržní konsensus přitom ukazoval na pouhých –0,2 % q/q.

Člen bankovní rady ČNB L. Lízal uvedl, že nová makroekonomická prognóza, která bude zveřejněna příští týden, zřejmě poukáže na další zhoršování ekonomického růstu. Slabší koruna ovšem podle něj vyhlídky na další uvolňování měnové politiky zatemňuje.

Euro přerušilo klesající trend

Společná evropská měna včera po pěti dnech v řadě přerušila svůj klesající trendu. Kurz společné evropské měny se během včerejšího dne vyšplhal z ranních kotací u dvouletého minima 1,2050 až ke zhruba 1,2170 USD/EUR na přelomu evropské a americké seance.

Posílení eura bylo především technickou korekcí předchozích ztrát. K uzavření krátkých eurových pozic a částečnému výběru zisků bezesporu dopomohl komentář člena Rady guvernérů ECB E. Nowotneho. Ten totiž včera uvedl, že existují argumenty pro to, aby byla trvalému evropskému záchrannému fondu ESM udělena bankovní licence. ECB dosud tuto myšlenku odmítala s tím, že by šlo o špatně maskované financování vlád centrální bankou. Euro tak posílilo navzdory nepříznivým datům z Německa v podobě poklesu Ifo indexu červencové podnikatelské důvěry naznačující zhoršování ekonomické výkonnosti Německa. V průběhu americké seance se růst eura zastavil, a to v souvislosti se zveřejněním nečekaného propadu červnových prodejů nových domů v USA. To opět zvýšilo rizikovou ostražitost investorů.

Evropské statistiky jednoznačně ukazují na to, že ekonomika eurozóny zamíří již za Q212 do recese. Důvod k dlouhodobějšímu posilování eura se pak ve světle pokračující dluhové krize hledá velmi obtížně. Dnešní den by měl potvrdit tyto tendence dalším propadem italských maloobchodních tržeb za květen. Celá série dat pak přijde v odpoledních hodinách ze Spojených států. Na rozdíl od evropských ekonomických indikátorů by americké statistiky neměly vyznít tak tragicky. Červnové průmyslové objednávky by po očištění o objednávky v dopravě měly zaznamenat zlepšení, počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden by se měl nadále držet pod hladinou 400 tisíc. A nakonec by měl zlepšení vykázat i červencový Fed index průmyslové aktivity z Kansasu. I ve světle těchto očekávání je zřejmě pouze otázkou času, kdy bude klesající trend eura obnoven.

Koruně včera lepší sentiment na globálních trzích příliš nepomohl

Včerejší korekce na globálních trzích se podepsala i na pozitivním vývoji středoevropských měn, i když zisky české koruny byly v podstatě minimální. Zatímco maďarský forint v průběhu včerejšího dne posílil o více než jedno procento a zisky polského zlotého atakovaly 0,9 %, koruna si polepšila pouze o zhruba třetinu procenta. Zatímco úterní zavírací kurz činil na mezibankovním trhu zhruba 25,58 CZK/EUR, během včerejšího dne byla (neúspěšně) testována hladina 25,50 CZK/EUR.

skoleni_8_6

Včerejší pohyb na středoevropských měnách byl především technickou korekcí předchozích ztrát, ke které přispělo posílení eura na trhu s americkým dolarem. Forintu neublížila ani kritika ECB směrem k zákonu o dani z finančních transakcí, který podle ECB ohrožuje nezávislost centrální banky a může se stát rozbuškou při jednání maďarských představitelů s MMF. Z toho důvodu je třeba vnímat maďarskou měnu i nadále jako zranitelnou, a to i ve světle ne příliš příznivého makroekonomického vývoje.

Česká swapová výnosová křivka se včera posunula mírně níže (o cca 2 bb), na dluhopisovém trhu byl též patrný zájem kupujících. Celkově však byla aktivita na trhu spíše klidnější. Bez odezvy zůstal komentář člena bankovní rady L. Lízala. Ten v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že nová makroekonomická prognóza, která bude zveřejněna příští týden, zřejmě poukáže na další zhoršování ekonomického růstu. Slabší koruna ovšem podle něj vyhlídky na další uvolňování měnové politiky zatemňuje. Na posledním měnově politickém zasedání hlasoval L. Lízal pro snížení úrokových sazeb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).