Vláda by měla utrácet více?
I ta Řecká, Kyperská, Španělská, Irská, Portugalská, Italská, Francouzská, .... ?
Tato krize je i dluhovou krizí. Krizí z předlužení vlád.
Navíc když vláda utrácí, tak většinou za předražené nesmysly.
Pane autore, jestli chcete podpořit vládní utrácení, dejte na to vládě VAŠE peníze. Nás do toho netahejte.
Uvidíme, až příští vláda KSČSSD začne dle vaší rady utrácet. Pak najednou na konci volebního období zjistí, že platí 200mld ročně jen na úrocích z dluhu... To bude paráda!
Víte, ono by to mělo teoreticky i nějakou váhu, ale musela by se k tomu říci jedna zcela podstatná věc. Keynesiánský model (stát oživuje hospodářství v době recese) je funkční za podmínky, že v době hospodářského růstu se chová maximálně úsporně (tzn. snižovat náklady, počty zaměstnanců a úřadů, omezovat nebo i eliminovat dotační programy atd.) a vytváří si rezervy na dobu, kdy tak dobře nebude. Jenže v současném světě to funguje tak, že vlády v dobách prosperity rozhazují plnými hrstmi (aby se zavděčily voličům) a dokonce jsou schopné se docela drsně zadlužovat (prakticky případ celé Evropy), aby pak v době recese zjistily, že není kde brát a ještě mají splácet dluhy. Tak došlo k tomu, že jsme v posledních patnácti letech všechno prožrali, místo abychom se chovali jako zodpovědní hospodáři. Je to strukturální problém, který se řešil už v demokracii starého Řecka. A dle mého názoru je zcela legitimní si pokládat otázku, zda je tento sebevražedný model dlouhodobě životaschopný a zda by nebylo lepší demokracii zavrhnout nebo výrazně omezit. Pozor, říkám demokracii, nikoliv svobodu, což jsou zcela odlišné pojmy!
nebylo, bohužel. Demokracie jako systém vládnutí není dlouhodobě udržitelný. Ale je jediný, který má rychlou zpětnou vazbu proti "zločinům proti lidskosti". Ostatní systémy lépe vládnou, eventuálně lépe hospodaří, ale jsou nezastavitelné v případě průserů. Demokracie nechává lidi "spokojené" a přiznejme si to. Bavíme se tu jen a pouze o krizi "peněz". A nějaké peníze a nějaké "dluhy" zase tak důležité nejsou. Lidé dál žijí své životy, dál dělají co dělají, dál jsou "svobodní" (i když to prakticky nikdo nevyužívá) a dál blbnou. Krize "peněz" způsobí prakticky jen to, že lidi jsou nejistí, protože za svého života to většina zažije jen jednou - poprvé, tak jsou zmatení. Ale když se nestane nic horšího...
Uznávám, že se doba změnila. I tak je ale poněkud zarážející, že největší schodky vznikly za vlád pseudopravice. Převlečený lidovec Kalousek se nás již několik let snaží přesvědčit o tom, že schodek 100 miliard ročně je úspěch. Nechtěl bych zažít neúspěch. Jak velkou sekeru by považoval nejlepší ministr financí na světě za neúspěch? 150 mld.? 200 mld.?
Dobrý den,
když si domu pozvu elektrikáře nebo instalatéra, tak vím, kolik za jeho práci platím a jak on žije.
Když si koupím lednici, nevím, jak vysoké jsou náklady na její výrobu, z jakého zisku jsou odváděny daně do našeho rozpočtu a kolik "je odkloněno" jinam, což každého spotřebitele odradí od nákupu jiného zboží, než toho kde je soulad ceny , kvality a životnosti.
Za posledních 20 let se poměr ceny, kvality a životnosti změnil v neprospěch investora. Tyto údaje ale ve statistice chybí.
Nejmarkantnější je rozdíl u aut, přičemž v nákupních cenách se neuvažuje o ceně likvidace vraku.
Stále jsou nám podsouvané výrobky v obalech, které následně zatěžují rozpočet při své likvidaci.
Internet Info Měšec.cz (www.mesec.cz)
Váš průvodce finančním světem. ISSN 1213-4414
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.