Hlavní navigace

Názor k článku Tajemství bankovního světa od Ondřej Novák - Asi nejlepší popis toho, jak fungují peníze a...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 19. 11. 2012 10:39

  Ondřej Novák

  Asi nejlepší popis toho, jak fungují peníze a banky, ale pořád stále dost vzdálenost realitě. Ale je to pořad lepší číst toto, než konspirační teorie o ožebračování národa soukromými bankami.

  Je třeba dodat pár věci. Například, že komerční banka si může vygenerovat digitální peníze dle libovůli, ale tyto peníze mají svou hodnotu jen uvnitř banky. Venku jsou to jen bezcenná čísla. Pokud klient převádí digitální hotovost do konkurenční banky, musí banka tuto hotovost pokrýt penězi centrální banky,.. které nutně musí sebrat ze svých rezerv. Proto je význam PMR vyšší, než se na první pohled zdá. I kdyby PMR nebyly, pořád by to znamenalo, že banka nějaké rezervy musí mít. V případě, že se jí rezerv nedostává, musí si je půjčit a to buď od centrální banky, nebo od ostatních bank. A tady hraje roli mezibankovní úroková sazba.

  Takže shrnu to, limit tvorby digitálních peněz je stále dán množstvím rezerv banky, protože banka nemůže tušit dopředu, kam její vygenerované peníze potečou. Pokud potečou ke konkurenci, musí je pokrýt hotovostí z centrální banky a nebo si půjčit na mezibankovním trhu, proto bývá úrok vyšší, než třeba PRIBOR (PRIBOR + zisk).

  A ještě k tomu vkladu. Pokud banka nemá PMR, nemůže vytvořit žádný úvěr. K vytvoření úvěru potřebuje 2% hotovosti na rezervách. Ano, pak vytvoří peníze, které jsou úvěrem a zároveň vkladem. Tenhle stav platí do doby, než klient začne penězi disponovat. Pak rozhodně 2% rezerv nebude stačit.

  Peníze totiž neexistují, dokud se s nima nezačne platit. Jakmile se s nima začne platit, stávají se reálnými a získávají svou hodnotu. Protiváhu této hodnoty však nese banka, která je musí pokrýt něcím, co má hodnotu u konkurenční bank(nebo u centrální banky, pokud si klient vybere peníze z bankomatu).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).