Tahák pro maturanty a absolventy: Jak na zdravotní a sociální pojištění, kde se hlásit a na co nezapomenout?

30. 5. 2025
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Skupina studentů
Autor: Shutterstock
Ilustrační obrázek
Dokdy platí za studenty zdravotní pojištění stát, kdo a kde musí hlásit změny, a co dělat, když se maturita nebo státnice nevyvedly? Poradí náš přehled.

Zatímco zaměstnancům a podnikatelům nejsou pojmy zdravotní a sociální pojištění cizí, studenti se s nimi mnohdy setkají teprve v momentě, kdy ukončí školu. Kdo za studenty platí pojištění, když mají po maturitě? Je třeba o ukončení studia pojišťovny informovat a jaká pravidla platí pro vysokoškoláky nebo doktorandy?

Co se dozvíte v článku
  1. Zdravotní a sociální pojištění: Kdo ho musí hradit?
  2. Odmaturováno úspěšně
  3. Neodmaturováno (prozatím)
  4. Po maturitě na vysokou
  5. Po maturitě na jazykovku
  6. Po maturitě do práce, nebo na pracák
  7. Absolventi vysoké školy
  8. Když se u státnic nezadařilo
  9. Jedno studium vysoké navazuje na další

Zdravotní a sociální pojištění: Kdo ho musí hradit?

Z peněz vybraných na zdravotním pojištění se v Česku platí zdravotní péče. Povinnost hradit si zdravotní pojištění – s měsíční frekvencí – tak mají všechny osoby, které v Česku trvale žijí. Za studenty ovšem zdravotní pojištění platí stát, za zaměstnance ho odvádí zaměstnavatel, osoby samostatně výdělečně činné (podnikatelé a živnostníci) si ho platí samy. 

Vedle státních pojištěnců (studentů, dětí, důchodců a dalších), zaměstnanců a OSVČ ale existuje také skupina osob bez zdanitelných příjmů (OBZP). Jde o osoby, které nepracují, nepodnikají, ani nespadají do kategorie státních pojištěnců – přesto si musí zdravotní pojištění hradit. Letos přitom OBZP platí 2808 Kč měsíčně.

Kdo by si zdravotní pojištění neplatil, po něm bude zdravotní pojišťovna dlužnou částku, navýšenou o penále, vymáhat. V praxi se ovšem zdravotní pojišťovny snaží dlužníky aktivně upozorňovat a nedoplatky s nimi řešit. Nemusíte mít proto obavy, že u vás kvůli jedné neuhrazené platbě bude hned zvonit exekutor.

Druhý typ povinného pojištění, tedy pojištění sociální, naopak všichni platit nemusí. Tato povinnost se vztahuje pouze na zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné. Maturantů a absolventů vysokých či vyšších odborných škol se tedy týká až v momentě, kdy si najdou práci, začnou podnikat, nebo jdou v létě na brigádu.

Na letní brigádu mohou nově i 14letí. Kde je o brigádníky největší zájem a kolik se platí? Přečtěte si také:

Na letní brigádu mohou nově i 14letí. Kde je o brigádníky největší zájem a kolik se platí?

Odmaturováno úspěšně

Jestliže jste maturitu složili úspěšně, stát za vás bude zdravotní pojištění platit nejen do konce školního roku, ale také po dobu hlavních prázdnin, tedy do konce srpna. To, že máte maturitu za sebou a zdárně jste ukončili studium, musí zdravotní pojišťovně (konkrétně Všeobecné zdravotní pojišťovně, která spravuje centrální registr pojištěnců), nahlásit vaše škola.

Podle tiskové mluvčí VZP Viktorie Plívové se ale ohlašovací povinnost týká i samotných studentů – což v praxi znamená, že se hodí ověřit, zda škola informaci o vaší maturitě zdravotní pojišťovně skutečně předala. To lze například na pobočce vaší pojišťovny nebo pohodlněji přes aplikaci či webový portál – jejich seznam dle jednotlivých pojišťoven najdete v boxu níž.

Kontrola pojištění on-line

Všeobecná zdravotní pojišťovna: aplikace Moje VZP

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: aplikace Zdraví v mobilu

Oborová zdravotní pojišťovna: internetová či mobilní aplikace Vitakarta

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra: portál E-komunikace

Vojenská zdravotní pojišťovna: Klientský portál

Revírní bratrská pokladna: aplikace my213

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda: webová platforma a mobilní aplikace Karta mého srdce

Neodmaturováno (prozatím)

do konce srpna hradí stát zdravotní pojištění i za studenty, kterým se maturitní zkouška napoprvé nevyvedla. Poté už se ale musíte postarat sami. Nečeká se až na opravný termín v září, studium končí už v červnu, tedy skončením školního vyučování. Do 31. srpna ještě za takového maturanta hradí zdravotní pojištění stát, od září už nikoli. Pokud tedy student mezitím nenastoupí na další školu nebo se nestane státním pojištěncem z jiného důvodu, vysvětluje tisková mluvčí VZP.

Jiným důvodem pro zařazení do skupiny státních pojištěnců může být vedle dalšího studia také evidence na Úřadu práce, kde se nahlásíte jako uchazeč o zaměstnání. Postup, jak na to, najdete o pár řádků níž v části Po maturitě do práce, nebo na pracák.

Další variantou je začít si zdravotní pojišťovny platit ze svého jakožto osoba bez zdanitelných příjmů. Měsíčně jde o částku 2808 Kč.

Obecně pak platí, že jakoukoli změnu je třeba zdravotní pojišťovně hlásit vždy do 8 dní ode dne, kdy tato změna nastala.

Po maturitě na vysokou

Jestliže vás po prázdninách čeká studium na vysoké či vyšší odborné škole, bude za vás zdravotní pojištění nadále platit stát. Za nezaopatřené děti, které se soustavně připravují na budoucí povolání – tedy studují, stát ovšem hradí zdravotní pojištění maximálně do 26 let věku.

Výjimka z pravidla platí pouze pro studenty v doktorském studijním programu, za které platí stát zdravotní pojištění i po dosažení věkové hranice 26 let.

O tom, že budete i nadále studentem, by zdravotní pojišťovnu opět měla informovat vaše vysoká škola. Raději si ale zkontrolujte, že k tomu došlo – postup je stejný, jak jsme ho pospali v části Odmaturováno úspěšně.

Po maturitě na jazykovku

Kdo si chce po maturitě zdokonalit cizí jazyk, a proto se rozhodne pro studium na jazykové škole, může si i nadále zachovat status studenta. Za studenta se pro účely zdravotního pojištění považuje osoba studující jednoletý kurz cizích jazyků s denní výukou, která úspěšně vykonala první maturitní zkoušku v kalendářním roce, ve kterém zahajuje studium jazykového kurzu, vysvětluje mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Krom denní výuky a zahájení studia ve stejném roce, v jakém jste složili maturitu, musí mít vaše jazykovka také akreditaci Ministerstva školství.

Poté, co jazykovku skončíte, budete za vás stát platit zdravotní pojištění až do 31. srpna.

Po maturitě do práce, nebo na pracák

Kdo se studovat nechystá, ten má z pohledu zdravotního pojištění 3 možnosti. První varianta: pokud hned po prázdninách nastoupíte do zaměstnání, zdravotní pojištění za vás bude odvádět zaměstnavatel.

Kdo si práci najít nestihne, ten bude muset řešit zdravotní pojištění sám. Jednou možností je, přihlásit se k platbě pojistného jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) a pojištění hradit ze svého – připomeňme, že pro letošek jde o částku 2808 Kč měsíčně.

Finančně výhodnější je ovšem třetí varianta: přihlásit se na Úřad práce jakožto uchazeč o zaměstnání. I uchazeči o zaměstnání totiž spadají do kategorie státních pojištěnců, tedy za ně zdravotní pojištění hradí stát. 

Pozor: Po maturitě můžete požádat Úřad práce ČR o zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence až po prázdninách, tedy nejdříve na začátku září.

Krom toho, že vám odpadne starost s platbou pojistného, může vám Úřad práce pomoci také s hledáním vhodného zaměstnání. Samotné přihlášení do evidence ÚP dnes přitom vyřídíte online, přesný postup najdete v boxu.

Jak se hlásit na Úřad práce?

Přihlášení jako takové lze provést přes klientskou zónu Jenda nebo přes mobilní aplikaci Jenda (dostupná v App StoreGoogle Play). Celý proces se ovšem neobejde bez vzdáleného prokázání totožnosti. Je tedy potřeba, abyste měli například eObčanku (občanku s elektronickým čipem a k tomu čtečku dokladů), bankovní identitu nebo využívali službu MojeID.

Jakmile zvládnete přihlášení, Jenda si automaticky načte vaše kontaktní údaje. Poté odškrtáte, že jste nebyli zaměstnaní, nepodnikali jste, ani jste nebyli v pracovní neschopnosti, až se dostanete do sekce Studium. Zde uvedete termín, kdy jste studium ukončili a budete pokračovat dál. V dalších oddílech jako Zdravotní omezení, péče o jinou osobu či jiné výdělečné činnosti patrně zaškrtáte políčko Ne. 

Zpozornět byste měli v sekci Doplňující informace, kde zadáte pobočku Úřadu práce, kam budete chodit na pravidelné schůzky – do příslušného pole začněte psát konkrétní město a systém vám sám nabídne nejbližší pobočky. V tomto oddíle je třeba také zadat, jakou práci vzhledem k vašim znalostem a kvalifikaci, hledáte.

V sekci Doložení dokumentů byste pak měli nahrát (ve formátu jpg, png nebo pdf) Potvrzení o době studia – úspěšní maturanti dokládají maturitní vysvědčení, neúspěšní by si měli ve škole sehnat potvrzení o studiu. Podání žádosti je možné i bez těchto dokumentů, počítejte ale s tím, že vás Úřad práce vyzve, abyste je doložili dodatečně.

Poté lze žádost podat.

Absolventi vysoké školy

Absolventi vysoké nebo vyšší odborné školy, kteří už nechtějí ve studiu dál pokračovat, se můžou na zdravotní pojištění hrazené státem spolehnout ještě 1 kalendářní měsíc po ukončení studia. Pokud jste tedy státnice složili v červnu, státním pojištěncem budete až do konce července.

Jestliže si poté najdete práci, bude za vás zdravotní pojištění (a také sociální pojištění) odvádět zaměstnavatel. Pokud si zřídíte živnostenské oprávnění a začnete podnikat, zálohy na zdravotní pojištění si budete muset platit sami.

Odvody OSVČ v roce 2025: Podnikatelé s nižšími příjmy si za celý rok připlatí skoro o 13 tisíc víc Přečtěte si také:

Odvody OSVČ v roce 2025: Podnikatelé s nižšími příjmy si za celý rok připlatí skoro o 13 tisíc víc

Pokud práci nemáte a podnikat se nechystáte, můžete se přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce. Krom toho, že vám pracovníci úřadu mohou pomoci s hledáním zaměstnání, za vás bude stát po dobu evidence hradit zdravotní pojištění. 

Pozor: na Úřad práce se lze přihlásit nejdříve 1 kalendářní měsíc po ukončení studia. Tedy nejdříve v srpnu, jestliže jste měli státnice v červnu. 

Postup, jak se do evidence ÚP přihlásit online, najdete v boxu o pár řádků výš.

Když se u státnic nezadařilo

Pro vysokoškoláky, kteří hned napoprvé u stánic neuspějí, platí na rozdíl od neúspěšných maturantů o něco mírnější pravidla. Pokud jste státnice nesložili, status studenta vám zůstává i nadále. Do doby, než budete mít zkoušky úspěšně za sebou, nebo dokud nedosáhnete věku 26 let.

Jedno studium vysoké navazuje na další

Stát zdravotní pojištění za studenty hradí také v momentě, kdy studium jedné vysoké školy navazuje na další, nebo pokud končíte bakaláře a chystáte se pokračovat v magisterském oboru. Uvedené ovšem platí pouze do doby, než dosáhnete věku 26 let.

Školení pro účetní - podzimní novinky

Výjimku mají pouze studenti doktorských studijních programů, kterým stát pojištění platí, i pokud jsou starší 26 let. Horní věková hranice zde určená není, doktorandi ale musí splňovat několik pravidel:

  • musí jít o jejich 1. studium v doktorském studijním programu uskutečňovaném vysokou školou v České republice ve standardní době v prezenční formě studia,
  • nesmí být zároveň zaměstnaní, nebo si vydělávat jako OSVČ.

Studium v doktorském studijním programu by doktorandi měli své pojišťovně nahlásit a vždy také doložit potvrzením o studiu. V opačném případě z kategorie státní pojištěnec vypadnou a pojišťovna je automaticky začne vést jako OBZP.

Stát podpoří studující rodiče. Nová sociální dávka a rodičák 2 měsíce před porodem Přečtěte si také:

Stát podpoří studující rodiče. Nová sociální dávka a rodičák 2 měsíce před porodem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).