Hlavní navigace

Švýcarský frank je nejslabší od ledna. Proč?

6. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Odklon od udržování minimálního kurzu byl pro Švýcarsko šokovou terapií. Frank prudce posílil a euro vůči němu na čas padlo pod vzájemnou paritu. Vzhledem k odlišné konjunkturální dynamice Švýcarska a eurozóny ale frank oslabuje.

Švýcarský frank pokračuje v mírném, ale stabilním oslabování a v polovině září se vůči euru dostal na nejslabší hodnotu od 15. ledna letošního roku, kdy Švýcarská centrální banka (SNB) přestala hájit kurz 1,2 franku za euro. Nyní se kurz pohybuje lehce pod hranicí 1,1.

Švýcarsko stagnuje na vysoké úrovni

Odklon od udržování minimálního kurzu byl pro Švýcarsko šokovou terapií. Frank prudce posílil a společná evropská měna vůči němu na čas padla dokonce pod vzájemnou paritu. Vzhledem k odlišné konjunkturální dynamice Švýcarska a eurozóny však frank postupně oslabuje. Euro pravděpodobně brzy bude testovat hranici 1,1 franku.

Čísla hospodářského růstu eurozóny zatím očekávaný boom nepotvrzují, německý motor ale zní tak hlasitě, že panuje předpoklad stále silnějšího a především kontinuálního růstu. Hospodářské signály z malé alpské republiky naopak tak pozitivní nejsou. V srpnu zde letos poprvé vzrostla nezaměstnanost ze 3,1 % na 3,2 %. Hospodářský růst se v prvním popoletí zastavil.

skoleni_29_6

Bezzubí bankéři

Není těžké uhodnout, že Švýcarsko právě čelí dopadům uvolnění franku, které v cizině silně prodražilo švýcarské výrobky. Oslabení měny tak působí ve prospěch hospodářství země. Pomáhá k němu také vyšší tendence k riziku na trzích. 

Na posledním zasedání Švýcarská centrální banka konstatovala, že frank je stále silně nadhodnocen. Potvrdila také negativní úrokovou sazbu – 0,75 % a přítomnost na trhu, pokud by bylo třeba zasáhnout proti nadměrnému zhodnocení měny a hrozbě hlubší deflace.
Poté, co SNB svůj závazek udržování kurzu franku opustila, jde spíše o povinnou rétoriku. Centrální bankéři nebyli schopni zabránit deflaci, která se letos odhaduje na 1,2 % a v příštím roce na 0,5 %. Pokud však eurozóna v příštích čtvrtletích naplní svůj potenciál, může se frank k euru dostat do rovnovážnějšího stavu, než v jakém je dnes.

Autor článku

Obchodní ředitel společnosti Conseq


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).