Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Švýcarská národní banka neví, co si počít s eury od Up - SNB uměle manipuluje kurzem CHF a nelze čekat,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 11. 9. 2012 10:04

  Up (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  SNB uměle manipuluje kurzem CHF a nelze čekat, že to nebude mít nějaké nečekané následky.

  Spekulovat na růst CHF není moudré, protože ty CHF na nákup EUR již byly vytištěny, měnová báze rozšířena.

  A právě proto rostou nemovitosti a jiná reálná aktiva ve Švýcarsku. Ta se totiž na rozdíl od CHF natisknout nedají.

  Jediné, co by SNB možná mohla zkusit, je operovat více tajně (tak jako Činská centrální banka) - neříkat, kolik CHF "vytiskla" a že za ně nakoupila EURa. Pokud chce stabilizovat kurz CHF k EUR, tak samozřejmě přímý nákup EUR je nejúčinnější, ale také nejrizikovější (všechny rezervy se jim mohou ze dne na den vypařit).

  SNB by tedy takto získaná EURa mohla měnit za něco hodnotnějšího, než Gripeny - například další měny (od dolaru po real či norskou korunu), zlato, atd... Tyto měny a zlato může nakupovat přímo za nově vytištěné CHF (a tím CHF tlačit dolů), nebo to nakupovat za ta EURa. A ideálně nezveřejňovat, kolik cizích měn a zlata nakoupili, protože kvalitně diverzifikované rezervy by měly vliv na posilování CHF.

 • 20. 9. 2012 14:58

  jopo (neregistrovaný) ---.static.nextra.sk

  Co by ste poradili v tejto situacii?? Ma zmysel menit uspory v Eur na sv. frank v pripade rozpadu Eurozony?? Alebo co by ste poradili, ako ochranit uspory? Vdaka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).