Hlavní navigace

Švýcarská národní banka neví, co si počít s eury

11. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Šéf Švýcarské národní banky (Jordan) momentálně čelí stejnými problémům, jako všichni portfolio manažeři. Poté, co stanovil maximální strop pro posilování švýcarského franku vůči euru, se mu v trezoru kupí zásoby společné měny eurozóny

Švýcarská národní banka (SNB) se totiž loni v září rozhodla, že zafixuje měnový kurz EUR/CHF na minimální hranici 1.20 švýcarských franků za 1 euro, čímž chtěla především zabránit spekulativním útokům na tamní měnu.

Ubránit švýcarský frank před útokem různých hedgeových fondů není vůbec jednoduchá, a už vůbec ne levná záležitost. Aby SNB byla schopná zajistit, že CHF neposílí pod hranici 1.20, musí na devizovém trhu průběžně nakupovat eura a prodávat franky, v důsledku čehož jí výrazně rostou zásoby evropské měny. Vytrvalý boj SNB o ochranu svého domácího platidla potvrzuje i téměř dvojnásobný nárůst devizových rezerv v bilanci SNB od dubna do července letošního roku. V průběhu těchto 4 měsíců se jejich objem zvýšil z 235.6 mld. CHF na 406.5 mld. CHF, což představuje 70 procent HDP. Více: Aktuální kurzy CHFEUR a forexových trhů.

Kurz franku vyletěl skoro o polovinu nahoru

Ještě na začátku roku 2009 dosahovaly devizové rezervy SNB sotva hranice 50 mld. CHF. Jejich výše začala dramaticky narůstat začátkem roku 2010 (95 mld. CHF). Pak v létě 2010, kdy vypukla evropská dluhová krize, dosáhly úrovně 220 mld. CHF. Na této úrovni kolem 200 mld. CHF se držely až do září 2011, kdy se Švýcarská národní banka rozhodla pro fixaci kurzu. Na druhé straně švýcarský frank vůči euru v době stagnace devizových rezerv nevídaně posiloval. Pro názornou představu, kurz EUR/CHF od začátku roku 2010 do srpna 2011, posílil o více než 40 procent. Od fixace měnového kurzu rezervy SNB už jenom rostly. V zájmu Curychu bylo kormě ochrany domácí měny před spekulativními útoky, hlavně bránit tamní exportní průmysl, který by se kvůli drahému franku mohl stát nekonkurenceschopným.


Bloomberg

Měnový pár EUR/CHF na denním grafu

SNB preferuje hotovost před zápornými výnosy bezpečných dluhopisů

Šéf Švýcarské národní banky stojí podobně jako jiní investoři před otázkou, co s tolika eury dělat, resp. do jakých aktiv je bezpečně investovat.  Zpočátku padla volba na stoprocentně bezpečné státní dluhopisy s nejvyšším ratingem.  Jelikož finančníků řešících stejný problém jako Curych přibývá a zemí s top ratingem v Evropě (bezpečných přístavů) ubývá, nastala zapeklitá situace. Za bezpečnou investici se začalo platit. Dluhopisy Německa, Holandska, Rakouska nebo Finska se dokonce staly tak vzácným aktivem, že jejich výnosy se propadly do záporných hodnot. Například výnosy 2letých německých dluhopisů byly 28. srpna na úrovni MÍNUS  0,007 procenta. To znamená, že investoři platí Německu za to, aby mu mohli půjčit peníze. Takovéhoto výsledku bylo dosaženo, protože hlad po bezpečných aktivech s prohlubující se evropskou krizí roste, zatímco jejich dostupnost klesá.

Švýcarské národní bance tedy nezbývá nic jiného, než držet většinu svých eurových  rezerv, v hotovostní podobě.

V případě, že napětí v eurozóně bude nadále přetrvávat, tlak na švýcarský frank pravděpodobně ani v budoucnu nepoleví. Výsledkem bude, že devizové rezervy SNB budou nadále růst. Pan Jordan to tedy nebude mít vůbec jednoduché. Bezpečně obhospodařovat portfolio v hodnotě 400 mld. CHF (8.28 biliónu Kč) a ochránit ho před nežádoucím poklesem, není snadný úkol.


Bloomberg

Vývoj devizových rezerv Švýcarské národní banky

Vývoj měnového kurzu  EUR/CHF a devizových rezerv SNB

Jak by to mohlo ve Švýcarsku vypadat, kdyby SNB nezakročila? CHF by pod vlivem strachu a nejistoty na finančních trzích neadekvátně posiloval. Měnový kurz EURCHF by neodpovídal ekonomické situaci v zemi, což by poškozovalo švýcarské hospodářství. Tamní export i bez vlivu silnějšího franku, který mu ubírá na konkurenceschopnosti, trpí vlivem zhoršující se globální poptávky, stejně jako každý jiný. Například Index nákupních manažerů byl pod klíčovou hranicí 50 bodů již 5 měsíců v řadě. Jak se ekonomice daří v krizi válčit, uvidíme již příští týden, kdy budou zveřejněny informace o HDP za druhý kvartál letošního roku.

Kromě toho, že Curych stanovil maximální úroveň měnového kurzu EUR/CHF na 1.20, musí v souladu s touto politikou také udržet úrokovou míru na nízkých úrovních. To je ale v rozporu s vývojem nemovitostního trhu, jehož ceny rychle rostou. Někteří se dokonce domnívají, že by mohlo na trhu bydlení dojít ke vzniku bubliny.

skoleni_4_3

Kdyby ale SNB nechránila frank před dalším posilováním, byla by ekonomika kromě rizika hospodářského poklesu vystavena také riziku deflace.

Fixace měny tedy není vůbec jednoduchá a levná záležitost. Jako každý zásah do ekonomiky má i tato akce SNB dvě strany mince. Na jedné je ochrana hospodářského růstu a cenové stability, na druhé jsou ztráty z nákupu, držení eura a neodpovídající nízké úrokové sazby, která má následně na svědomí další ekonomické důsledky.

Autor článku

Autorka je analytičkou finančních trhů společnosti BOSSA.CZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).