Hlavní navigace

Světové akciové trhy zakončily bouřlivý rok poklesem

2. 1. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Rok 2011 znamenal pro světové akciové trhy divoký a především obtížný rok. Podívejme se podrobně, čím musely trhy procházet a jaký vliv to na ně mělo.

Britský akciový index Financial Times Stock Exchange 100 (FTSE) poklesl o 8 % v roce 2011, francouzský Cotation Assistée en Continu 40 (CAC) a německý Deutscher Aktien IndeX 30 (DAX) viděly pád o 18 % a 15 %. Rostoucí obavy o přežití eura si vybraly svou daň nejenom v oblasti akcií.


Bloomberg

Vývoj akciových indexů FTSE 100, DAX a CAC 40 v roce 2011

Vlivem revoluce v Libyi jsme mohli pozorovat nárůst cen ropy v prvním pololetí roku. Zlato vytvořilo nový cenový rekord, když investoři hledali bezpečný investiční „přístav“. V opačném trendu je euro, které na konci roku 2011 svoji cenou stojí na 15-měsíčním minimu vůči dolaru.

Většině roku však dominovala euro krize, která plně propukla v průběhu srpna. Zakončení roku znamenalo pro euro 15-měsíční minimum vůči dolaru, kterému pomohl i čtvrteční (29. prosince 2011) 3% pokles tohoto měnového páru. Trhy byly zasaženy obavou o euro. Sami analytici dodávají, že i během roku 2012 může nadále kurz klesat.

Z těžce zadlužených zemí jakými jsou Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko se irským akciím dařilo nejlépe. U Francie a Německa se zdá, že nesou hlavní náklady na záchranu jihoevropských států, a to se odrazilo zároveň na lokálních akciových trzích.


Reuters

Vývoj měnového páru EUR/USD v roce 2011

Euro bojuje o přežití. Krize eurozóny má výrazný dopad na globální trhy a investory, kteří nervózně čekají na plán italské vlády, který musí nadále zajistit podporu obrovských dluhů. USA a Evropa, včetně Velké Británie, jsou zvyklé na to, že to může trvat několik let, než se jejich těžce zadlužené ekonomiky dostanou na svou původní úroveň.

Problémy USA a Japonska

Finanční trhy začaly rok 2011 v optimistické náladě. Nicméně tento fakt se dramaticky změnil v létě poté, co USA ztratily nejvyšší rating AAA. Poté  následovala patová politická situace v americkém Kongresu za zvýšení stropu zadlužení země.

Akciovými indexy NASDAQ 100 a Dow Jones Industrial Average (DJIA) otřásly potíže USA v červenci, kdy se americký dluh přiblížil ke svému zákonem stanovenému stropu a bylo zde riziko, že nedojde k dohodě o jeho navýšení kvůli různým názorům v americkém Kongresu. A přestože nakonec došlo k jeho navýšení, ratingová agentura Standard & Poor's snížila úvěrový rating USA z AAA na úroveň AA+ především z důvodu, že rozpočtový plán, který byl schválen, nebyl schopen vypořádat se s deficitem země.

Japonský akciový index Nikkei 225 (NKY) ztratil 17 % v roce 2011 především z důvodu ničivého zemětřesení a tsunami v březnu. V důsledku katastrofy přišlo o život 20 000 lidí a ovlivněna byla i výroba některých světově potřebných součástek například v oblasti automobilismu. Nesmíme zapomenout i na těžké poškození energetického sektoru země, včetně jaderného reaktoru ve Fukushimě.


Bloomberg

Vývoj akciových indexů Nikkei 225, NASDAQ 100 a DJIA v roce 2011

Zpomalení Číny

Čínský akciový index Shanghai Stock Exchange Composite Index ztratil 22 % v roce 2011 především z důvodu přísnějších opatření vlády, která nasadila náhubek úvěrům a investicím, což znamenalo zpomalení už tak výrazného hospodářského růstu země.

Záplava státních výdajů a bankovních úvěrů po krizi v roce 2008 znamenala zvýšení cen domů a akcií. V roce 2010 na tento fakt reagoval Peking dohledem na spekulanty s úvěry a majetkem, aby zastavil rostoucí inflaci a ceny bydlení. Peking se snaží zajistit, aby hospodářský růst zůstal na dlouhodobé úrovni ve výše 10,3 % po roce 2010.

Indický trh viděl druhý největší pokles za poslední dekádu v letošním roce. Sensex, akciový index Bombajské burzy cenných papírů (The Bombay Stock Exchange – BSE 30), zakončil letošní rok 24% poklesem v průběhu dvanácti měsíců. Zahraniční investoři však byli dvojnásobně spáleni, protože indická rupie byla jedna z nejhorších světových měn a poklesla o 16 % vůči americkému dolaru.

Tip: Seznam burz na světě. Všechny burzy jako na dlani.

Nahoře a dole

Není překvapením, že dva nejhorší akciové trhy za uplynulý rok jsou umístěny na trzích v eurozóně. Kyperský trh poklesl o 72 % a řecký o 52 %. Které světové akciové indexy byly však nejlepší? Nejspíše ne ty, které byste čekali.

Výpočtem ve vlastních měnách byla Venezuela na vrcholu pomyslné pyramidy s navýšením více než 79 % v roce 2011, následovalo Mongolsko a Zambie. Velmi málo dalších trhů zakončilo rok v kladných hodnotách.

Komoditní trhy si po problémech v arabských státech a během stále probíhající krize eurozóny vybraly také svou daň. Například ropa zaznamenala během roku četné vzestupy, ale taktéž propady.


Moneyweek

Vývoj ceny ropy za barel v roce 2011

Cena ropy byla v květnu na nejvyšším bodě za poslední dva roky poté, co občanské povstání v Tunisku vyvolalo podobné protesty na celém Blízkém východě a v severní Africe. Střety v Libyi mezi povstalci a příznivci již zesnulého Kaddáfího znamenaly odříznutí zbytku světa od více než 1,5 milionů barelů ropy denně v rámci vývozu.

Cena ropy poklesla až během srpna díky hospodářskému oživení USA a spekulaci, že bude Libye pokračovat v produkci ropy rychleji, než se očekávalo, poté, co byl Kaddáfí svržen, a povstalci ovládli většinu země.

Cena Brent crude (hlavní evropské cenové měřítko ropy) poklesla v říjnu na nejnižší úroveň za poslední rok, protože se v Evropě stupňovala dluhová krize, která oslabila důvěru v péči o zdraví světové ekonomiky. Dá se taktéž předpokládat, že stupňující se napětí s Íránem bude tlačit cenu ropy dále nahoru.

Zlatý standard

drahých kovů byl rok 2011 ovlivněn obavami o udržitelnost dluhů v Evropě a USA. Byla zde taktéž spekulace, že nebývalé vypouštění dalších peněz do oběhu Federálním rezervním systémem v USA povede k výrazně vyšší inflaci. Jak jistě všichni víme, inflace se v rámci korelace promítne ve stejném směru i u zlata jako komodity. Naopak u akcií můžeme pozorovat rozdílný trend, pokud ceny akcií rostou, cena zlata klesá a opačně.

CHP22


Kitco

Vývoj ceny zlata za trojskou unci v roce 2011

Cena zlata vystoupala během letní euro krize na své maximum. V září se pohybovala v relacích kolem 1 900 USD za trojskou unci, což představuje absolutní maxima všech dob, ale do konce roku tato hodnota poklesla zpět na úroveň května 2011.

Článek je volným přepisem originálu na webu BBC.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).