Hlavní navigace

Světem se šíří obavy z globálního zpomalení

2. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si Ranní restart od analytika Petra Bittnera z České spořitelny

Evropa (a nejen ona) si včera užívala svátek práce, takže se tentokrát podíváme o něco dál. A to až do Austrálie. Tamní centrální banka zaskočila trhy, když snížila sazbu o 50 bodů, na 3,75%. Snížení se sice čekalo, ale jen o 25 bodů. Důvody pro snížení jsou jednoznačné: obavy z globálního zpomalení a tím nižší poptávky po australských nerostných surovinách, pokles inflace (z 3,1%na 1,6% q/q), první náznaky zpomalení ekonomiky (slabší PMI). Proč ale o 50 bodů? Asi byly centrální bankéři ovlivněny posledními čísly (právě inflace a PMI), možné ale také je, že jen chtěli dostat sazby tam, kde by podle nich měli být , okamžitě a další snižování se konat nebude.

Pro americkou ekonomiku klíčový sektor domácností dál pomáhá jejímu oživení. Důkazem jsou i pondělní čísla za příjmy a výdaje domácností. Ty první rostly v březnu o 0,4%, ty druhé o 0,3% m/m. Lehce směrem nahoru byla upravena data za únor. Celkově tak celý první kvartál potěšil. Pozitivní je i fakt, že růst příjmů lehce překonává růst výdajů. Obchodníci by sice asi rádi viděli opak, tento stav je ale pro budoucnost zdravější – ukazuje, že spotřeba nejde na úkor projídání úspor resp. zadlužování. Dobře dopadl také včerejší ISM, rostl z březnových 53,4 na 54,8 a dostal se tak na nejvyšší hodnotu za skoro rok.

 Výrobnímu sektoru se tak zřejmě také daří. Celkově to dává nadějný obrázek pro páteční data o nezaměstnanosti (ostatně subindex zaměstnanosti také rostl).

A aby toho optimismu nebylo málo, tak se přidala i Čína se svým PMI. Ten za duben mírně vzrostl na 53,3 a minimálně na chvíli tak rozptýlil obavy z prudkého zpomalení čínské ekonomiky. Svou roli asi sehrálo uvolnění CB, která začala snižovat povinné minimální rezervy komerčních bank, což už se podle posledních čísel stíhlo projevit na jejich úvěrové aktivitě.

V USA dnes bude zveřejněn údaj organizace ADP o změně počtu pracovních míst, který je předskokanem pátečních oficiálních údajů z trhu práce. Čeká se solidní růst o 170 000, riziko zklamání je větší než riziko pozitivního překvapení. Trh by pravděpodobně reagoval silně. Dalším dnešním údajem budou tovární zakázky. Tento údaj překvapuje výrazněji málokdy, protože silně koreluje s už zveřejněnými objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby. Ještě zřídkavěji na tento údaj reaguje trh.

Polský centrální bankéř Kazmierczak, který patří spíše mezi jestřáby, protože hlasoval pro zvýšení sazeb prakticky po celý uplynulý rok, si není jistý zda nyní podpoří zvýšení sazeb. Důvodem jeho nejistoty je slabost západoevropské ekonomiky a z ní plynoucí hrozba pro polskou ekonomiku. Podle jeho názoru zůstanou sazby stabilní do konce roku. My si myslíme, že je to možné, ale že by v případě výraznějšího zpomalení a poklesu inflace mohlo dojít i ke snížení sazeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).