Hlavní navigace

Názor k článku Švédsko ruší milionářskou daň! Přidají se i další země? od Patrik Chrz - Ona je "značka" a značka. Ty, o kterých...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 17. 8. 2007 7:10

  Patrik Chrz
  Ona je "značka" a značka. Ty, o kterých mluvím, fakt vyrábějí kvalifikovaní pracovníci (hlavně ve Švýcarsku a Německu), a neméně kvalifikovaní jsou třeba na jejich opravu a údržbu (v ČR je max. 5 hodinářů kterým bych opravu takovýchto hodinek svěřil).
  Ano, v Číně (a v podstatě kdekoliv jinde na světě) jsou schopni vyrobit i velmi kvalitní zboží. Jeho cena ale pak není několik dolarů (platy vysoce kvalifikovaných odborníků v Číně jsou dnes vyšší než u nás!)
  To že pro většinu Čína = šmejd je způsobeno tím, že je poptávka po zboží za cenu za jakou se nic jiného než šmejd vyrobit nedá (obdoba těch 90 haléřových rohlíků) - no a kde je poptávka, tam je i nabídka.
  Ale nebude to tak nadlouho. Po válce bylo na stejné úrovni Japonsko (Japonec až nakonec :-) ) a dnes patří mezi hi-tech. Pokud se nevzpamatujeme a nebudeme podporovat produkci zboží s vysokou přidanou hodnotou (je celkem jedno, jestli ta bude vytvořena kvalitou zpracování (tedy luxusní) nebo inovacemi), tak dopadneme špatně.