Hlavní navigace

Sváteční obchodování přineslo na trh USD/EUR stabilitu

28. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

První pracovní den nového týdne nebyl z kurzového pohledu pro trh USD/EUR nijak zajímavý.
Zprávy a události
Indikátor ekonomického sentimentu v Maďarsku se v květnu vylepšil na –16,7 bodu z dubnových –21,7 bodu. Index podnikatelské důvěry vzrostl z –15,6 bodu v dubnu na –10,5 bodu v květnu, index spotřebitelské důvěry vzrostl na květnových –34,4 bodu z předchozích  38,9 bodu.

Sváteční obchodování přineslo na trh USD/EUR stabilitu
Kurz po celý včerejší den stagnoval těsně pod hladinou 1,2950 USD/EUR. Svátky v Londýně i New Yorku se podepsaly na nízké obchodní aktivitě i nedostatku čerstvých ekonomických indikátorů.

Z fundamentálního pohledu bude dnešní den mnohem zajímavější.
Z Evropy se sice dočkáme pouze květnové spotřebitelské důvěry ve Francii, celá řada důležitých indikátorů však bude v odpoledních hodinách zveřejněna v USA. Jednak bude zveřejněna statistika cenového vývoje nemovitostí za březen respektive celé první čtvrtletí (data by měla potvrdit pokračující oživování amerického realitního trhu), jednak bude publikována série měkkých indikátorů v podobě květnové spotřebitelské důvěry a Fed indexů průmyslové aktivity z Richmondu a Dallasu. Očekávání jsou optimistická, naznačují zvyšování důvěry. Pro dolar by to měla být povzbudivá informace.

Na středoevropských devizových trzích včera panoval klid
Kvůli svátku ve Velké Británii a zavřenému londýnskému trhu panoval včera na středoevropských devizových trzích klid. Kurzová volatilita byla v důsledku nízké obchodní aktivity minimální, publikovány nebyly ani žádné významnější ekonomické indikátory, které by kurzy nějak zásadně ovlivnily. Oznámeny byly pouze maďarské indikátory podnikatelské a spotřebitelské důvěry za květen. Ty zaznamenaly oproti dubnu zlepšení, nicméně z extrémně nízkých úrovní. Ve výsledku včera maďarský forint i polský zlotý nepatrně posílily o desetinu procenta, naopak česká koruna desetinu procenta ztratila. Zatímco první ranní kotace se nacházely kolem 25,94 CZK/EUR, v odpoledních hodinách se kurz dostal na dosah úrovni 26,00 CZK/EUR, aby v samotném závěru seance korigoval pod 25,95 CZK/EUR.

Dnešek již bude ve znamení návratu obchodníků na trhy, což by se mělo projevit ve zvýšené aktivitě a případně i kurzovém pohybu.
Jedinou událostí středoevropského regionu je zasedání maďarské centrální banky. Všeobecně se očekává snížení klíčové sazby o 25 bb na 4,50 %. Pro českou korunu bude díky absenci domácích faktorů důležité sledovat celkovou náladu na globálních finančních trzích. I nadále by se kurz měl držet v pásmu, které vymezují technické úrovně 25,90 až 26,15 CZK/EUR.

Na domácím dluhopisovém trhu bylo včera mrtvo
, důvodem byla samozřejmě absence londýnských hráčů kvůli svátku ve Velké Británii.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).