Hlavní navigace

Summit přinese další integraci. Zadlužení se moc neřeší

29. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Summit eurozóny se zaměřit na snahu vytvořit bankovní unii a ulevit Španělsku a Itálii. Otázkou zadlužení se příliš nezabýval.

Eurozóna připraví společnou regulaci bank

Summitu eurozóny, který se konal od čtvrtka do pátečních ranních hodin v Bruselu, se zaměřil především na snahu vytvořit bankovní unii a najít krátkodobou úlevou pro Španělsko a Itálii. Setkání hlav států eurozóny v pátek přechází v summit celé EU.

Bankovní unie

Do konce letošního roku by komise EU měla předložit návrh jednotného dohledu nad bankami eurozóny se zapojením ECB. V návaznosti na společnou regulaci by fond ESM mohl problémové banky eurozóny rekapitalizovat přímo a nevytvářet tak břemeno na veřejné finance členských států jako tomu bylo dosud (Irsko, Španělsko).

Španělsku bylo potvrzeno, že pomoc bankám bude poskytnuta z fondu EFSF (později přes nástupnický ESM) a tato půjčka nebude mít seniorní postavení vůči ostatní závazkům, jak se dosud uvádělo. Tento krok je velkou úlevou pro španělské státní dluhopisy.

Nákupy ze strany EFSF/ESM

Členské státy se dohodly, že za určitých podmínek by mohly záchranné fondy EFSF a nástupnický ESM kupovat státní dluhopisy problémových zemí, aby pomohly zajistit stabilitu finančních trhů eurozóny. Tento krok na první pohled se zdá být jako velký průlom, protože ho trvale odmítalo Německo. Ovšem zda toto opatření přinese úlevu Itálii či Španělsku bude záviset na podmínkách, které budou teprve stanoveny, pravděpodobně na setkání ministrů financí eurozóny (Eurogroup) 9. července.

CHP23

Finanční trhy přijaly dohodu velmi pozitivně i díky tomu, že očekávání na výsledky summitu byla velmi nízká. Evropské akcie otevřely s růstem o 2,5%, bankovní indexy poskočily o 5%. Výnosy dluhopisů Itálie a Španělska klesly o 25 a 40 bb, ale stále zůstávají u 10letých dluhopisů na vysoké úrovni (Itálie – 5,90%; Španělsko – 6,45%). Euro k dolaru posílil o 1,2% na 1,257 EUR/USD.

Podle našeho názoru, k žádnému zásadnímu zlomu na summitu eurozónny nedošlo a proto současný optimismus může být jenom krátkodobé uvolnění. O míře prospěšnosti jednotlivých kroků rozhodnou detailní podmínky, které ale budou teprve zveřejněny. Celkové vyznění může ovlivnit již dnešní summit EU, pokud se bude ukazovat, že dochází k růstu rozdílů uvnitř EU (eurozóna vs. ostatní).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).