Hlavní navigace

Názor k článku Studie: Jak se liší důchod zaměstnance a OSVČ při stejném příjmu? od Lada - Kdybychom to brali tak, že ty odvody sociálního...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 4. 8. 2017 11:04

    Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

    Kdybychom to brali tak, že ty odvody sociálního a zdravotního pojištění, co zaměstnavatel platí za zaměstnance, jsou součástí celkových odvodů zaměstnance, tak bychom zjistili, že v těch studiích, které porovnávají OSVČ a zaměstnance se stejným příjmem to mají celé špatně. Protože pokud odvody zaměstnavatele považujeme za zaměstnancovy odvody, tak musíme operovat s tím, že příjmem zaměstnance není jeho hrubá mzda (z níž se ve všech studiích vychází), ale jeho takzvaná superhrubá mzda, která je vyšší o 34 % (= sociální a zdravotní pojištění, které odvádí zaměstnavatel za zaměstnance).

    Takže když v těch studiích porovnávají např. OSVČ s příjmem 25.000 Kč a zaměstnance s hrubou mzdou 25.000 Kč, tak ve skutečnosti porovnávají OSVČ s příjmem 25.000 Kč se zaměstnancem s příjmem (superhrubou mzdou) 33.500 Kč. Ten zaměstnanec z takto vysokého příjmu zcela logicky musí odvést vyšší pojistné než OSVČ z příjmu o 8.500 Kč nižšího.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).