Hlavní navigace

Názory k článku Stříbro podraží. Vyletí jeho ceny komínem?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 9. 2016 10:51

  Ivan (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  DPH na stříbro se neuplatňuje VŽDY a už vůbec ne v brutální české 21% verzi (platíme státu za to, že se zajišťujeme proti jeho nezodpovědnosti?).

  Jak tedy s tou DPH?

  Jednak lze Ag nakupovat tam, kde DPH není, nebo kde je nižší. Pro nás typicky v Německu. Tam se již několik let uplatňuje fígl s "rozdílovým zdaněním". Úplně bez DPH lze nakoupit v některých zemích mimo EU, ale pak je potřeba vyřešit, jak to dostat domů. Do letadla bych to nebral :-)

  Jednak je možné založit si výkupnu kovů, nebo (což je jednodušší) se s nějakým výkupcem (klenotník, šperkař, zastavárna, ...) dohodnout cca takto: "Ty vykupuješ stříbro za cenu spot minus 8 procent, já od tebe za spot (případně spot +3%) vezmu kousky investiční povahy - mince, slitky, cihly - tedy ne např. vidličky". Toto vše se samozřejmě děje bez DPH. A ideálně jedinám papírem figurujícím v celé transakci budou bankovky.

  Dále je možné stříbro koupit na firmu a DPH si odečíst. Musíte samozřejmě být plátce DPH (nebo váš strýček, kamarád, ...). Ideální je mít co nejjednodušší účetnictví (evidenci) a co nejkratší povinnost archivovat doklady. Stříbro si člověk většinou kupuje jako dlouhodobou investici a za 17 let asi těžko někdo bude ve skartovaném účetnictví pátrat, kam se podělo.

  S DPH samozřejmě čarují i oficiální prodejci.
  Srovnejte si třeba rozdílné ceny stejného produktu u toho samého prodejce:
  https://www.silverum.cz/stribrna-mince-canadian-maple-leaf-1-oz-p-26.html
  https://www.silverum.cz/stribrna-mince-canadian-maple-leaf-1-oz-p-39.html
  Akorát že v tomto případě si většinu zisku z uspořené DPH nechává prodejce, protože sám nakupuje ještě levněji, než zde:
  https://www.goldsilbershop.de/Silbermuenzen/1-Unze-Silber-Maple-Leaf.html
  Za tuto cenu nakoupíte v Německu vy sami jako drobní koncoví zákazníci. Kdo nakupuje po bednách jako velkoodběratel, dostane samozřejmě cenu lepší.

  Ale jinak se mi článek zdá dost tendenční. Nic proti stříbru, do portfolia patří. Ale mnozí zastánci stříbra (často jeho prodejci) šíří příliš optimistické a/nebo konspirátorské zprávy. Vezměte si třeba, jak stříbro po demonetizaci kleslo. Něco obdobného byste pak asi čekali i od zlata. Jenže to po demonetizaci raketově rostlo! Přestože mnozí také předpovídali, že po jeho demonetizaci o zlato skoro nikdo nebude stát a půjde dolů.

 • 20. 9. 2016 10:59

  mendrit (neregistrovaný) 93.185.5.---

  Tak v pozici banky je rozdíl mít 1mld kč ve zlatě, která má jen necelou tunu a nebo ve stříbře, která má ve stejné ceně zhruba 67tun. Pokud by pak měli vlastnit stejné finanční objemy jak ve zlatě, tak budou řešit dost veliký logistický problém, kde je uchovat a jak je případně přesouvat.

 • 21. 9. 2016 9:43

  Ivan (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  To je pravda.
  Takže je otázka, o kom se bavíme. Zda o bance, nebo o relativně běžném člověku, který všechno neprohulí a nepropije, na Vánoce a dovolené si nebere spotřebitelský úvěr a má nějaké úspory na horší časy a na stáří.

  Ony nakonec i ty banky vezmou do úvahy třeba i ten bitcoin, o kterém píšu níže...

 • 19. 9. 2016 22:09

  Pavel (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  To, že má stříbro mnohem menší cenu než zlato je dáno mnoha faktory. Stříbro docela dost degraduje a oxidačně se povrchově ničí. Není tak odolné jako zlato a navíc je ho v horninách mnohem více. Dále se dá velmi dobře těžit i z odpadu.

 • 21. 9. 2016 9:57

  Ivan (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  Stříbra je v horninách více, ale také se z části nevratně spotřebovává.

  Je nejlepším vodičem elektrického proudu i tepla - proto má na rozdíl od zlata nezastupitelnou roli v průmyslu.

  Má antibakteriální účinky, přidává se tedy do deodorantů a stříbrná vlákna se dávají do lepších ponožek a spodního prádla. Z něj se již dost obtížně zrecykluje.

  Rusové a Číňani střílej sloučeniny stříbra do mraků, pokud chtějí mít čistou oblohu na armádní přehlídku. Ostatní ho tam střílej, když chtějí, aby zapršelo na úrodu.
  Stříbro se používá i v chytrých bombách a řízených střelách. Když vám někde nad Aleppem či Tripolisem exploduje Tomahawk, hned je docela slušný kus stříbra navždy ztracen, rozptýlen.

  Pokud vím, tak disponibilní zásoby stříbra jsou MENŠÍ, než disponibilní zásoby zlata. Tím myslím cihly někde na skladě, připravené k dodání. A to proto, že zlato vytěžené za celou historii lidstva stále někde leží v sejfu. Stříbro se vytěží a z velké části odešle do průmyslu, kde se zužitkuje.

  A co se týče té oxidace, tak:
  1) Čisté investiční stříbro neoxiduje tak dramaticky, jako jeho nečisté formy, slitiny (sterlingové stříbro, stříbrné příbory, staré oběhové mince, ...)
  2) Investiční stříbro pořídíte v poměrně dost vzduchotěsném obalu - uncové mince v plastové tubě, kilové mince či slitky zatavené v umělohmotné folii
  3) Tzn. pokud to neotevřete a nematláte po tom rukama s chemicky agresivním potem, žádná degradace se neděje
  4) A i pokud by se děla, tak pokud použijete správný čistící prostředek (jaký prodávají prodejci investičních kovů), dostanete ho rychle a bezztrátově do původního stavu

 • 20. 9. 2016 19:41

  Karel 5 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tak pokud jde o miliardy, zlato bude možná vhodnější.
  Normální lidi ale investují v menších objemech a tam je myslím lepší mít něco dobře směnitelného. Např. hodnota uncová zlaté mince se pohybuje přes 30 tis. Kč, stříbrné 600 Kč. Naspořené stříbro lze proto snadněji prodat než zlato. A pokud by to někdo chtěl řešit malými slitky zlata (např. 1g), zaplatí velké prémium (nevýhodná jednotková cena zlata).

  A jedno upřesnění příspěvku výše. Investiční stříbro nepodléhá zkáze korozí. Pouze se u něho (při nesprávném skladování) může vytvořit povrchová vrstvička sirníku (tmavé fleky). Ta ale nepokračuje do hloubky a lze ji snadno odstranit chemicky, běžně dostupnými prostředky. Za pár korun, bez jakékoli ztráty kovu.

 • 21. 9. 2016 9:40

  Ivan (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  A jste si tak moc jist, že u uncové stříbrné mince je nižší premium, než u gramového zlatého slitku? A co DPH?

  Navíc tady nejde o miliony, natož miliardy. Už třeba půlmilion ve střibrných mincích budete těžko uskladňovat, schovávat, převážet, nebo dokonce přenášet - pokud jednou s úsporami budete muset prchat přes kopečky.

  A nenechte se ukonejšit - nikdo z nás nemůže mít jistotu, co bude za 10 či dokonce 30 let. Vzpomeňme co za tak dlouhé období postihlo naše rodiče či prarodiče.
  Za jakých podmínek půjde zlato a stříbro dramaticky nahoru?
  No za podmínek, že stát přijde na buben, na penze si bude tisknout, zavede záporné úroky, zruší hotovost (protože při záporných úrocích by si všichni chtěli své peníze raději vybrat a mít je doma za krásný 0% úrok).
  A když stát zruší hotovost (ať již kvůli záporným úrokům, nebo pod záminkou boje s šedou ekonomikou či terorismem - ale hlavně aby měl velkobratrský přehled), tak nebude moci tolerovat nějakou alternativní hotovost. Protože pokud připustí existenci alternativních peněz (zlaťáků, stříbrňáků, bitcoinů, ...), tak v takovéto krizové situaci o ty jeho peníze nikdo nebude mít zájem. Nehledě k tomu, že transakce v alternativních penězích by nebyl schopen danit a už vůbec ne znehodnocovat inflací.
  A proto spolu se zákazem hotovosti přijde i boj proti alternativním měnám.
  A vaší nejdůležitější starostí bude, jak své celoživotní úspory před státem schovat. Případně jak je odtransportovat někam, kde nebudou vystaveny takovému riziku (Švýcarsko? Singapur? Chile?). Nebo někam, kde si je na stará kolena budete chtít užívat (Maledivy? Thajsko?).
  A celoživotní úspory (např. 5 milionů), to je 20 beden stříbrných mincí po 500 uncích, tedy po 15ti kilech, tedy 300 kilo.
  S tím se přes šumavské močály bude prchat špatně, i jen s desetinou či dvacetinou by se utíkalo dost špatně. A pokud nemáte statek s mnoha budovami, tak by se to i špatně schovávalo.

  Takže stříbro? Proč ne. Ale:
  1) Rozhodně ne v nějakém nadměrném poměru. Mít stříbro jako "drobné" pro případ, že koruny a eura a dolary jednoho dne budou mít cenu sběru.
  2) Nakupovat stříbro tak, aby to byla investice. Když dáte 15% premium a 21% DPH, tak to podle mne není žádná investice. Koupil byste si za těchto podmínek akcie ČEZu? Za takových podmínek je to maxmálně tak hodně drahá pojistka proti finančnímu kolapsu, ale ne investice.
  3) Diverzifikovat:
  - Mít nějaké stříbro
  - Nějaké zlato - a toho asi mít za více peněz, protože se zkrátka do jednoho kila vejde 67x větší hodnota - a tu hodnotu pak lépe schováte či převezete. Není nutné kupovat velké uncové mince - pokud budete hledat, seženete daleko menší mince - dukáty, novoražby rakouských korun, či historické mince "Latinské měnové unie" za premium srovnatelné s uncovými investičními mincemi.
  - Bitcoin! Podívejte se na graf vývoje jeho kurzu ke koruně, růst počtu transakcí, růst počtu lidí, kteří jej používají. Pokud státní papírky půjdou do kopru a pokud zůstane zachována funkčnosti internetu (tedy pokud se nepropadneme do doby kamenné), bitcoin má potenciál nahradit státní papírky dokonce asi větší, než zlato a stříbro. Je lehce dělitelný (mužete zaplatit třeba 3 mikrobitcoiny), můžete ho poslat na druhý konec světa v sekundě, nikdo se o tom nedozví a skoro nic to nestojí. Funkci bankovních převodů i karetních plateb umí převzít prakticky obratem, navíc všichni obchodníci už kvůli EET mají potřebnou výbavu (internet a smartphone/tablet). Domovní prohlídka či hraniční kontrola ho u vás nenajde. Atd...
  - No a samozřejmě celosvětově diverzifikované portfolio akcií, které vám zajistí nějaký růst majetku do doby, než přijde ten krach měnového a bankovního systému, řetězové bankroty států a hyperinflační kolaps nekrytých státních měn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).