Hlavní navigace

Stříbro podraží. Vyletí jeho ceny komínem?

19. 9. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Až investoři uslyší, že je stříbro vzácnější než zlato, budou ho nakupovat jak šílení a vyženou ceny vzhůru. Které rozbušky a roznětky by za odpálení cen měly stát?

V roce 2008 propagátor investování do fyzického stříbra Američan Michael Maloney tvrdil, že „bude investování do stříbra v blízké budoucnosti stejně dobré jako investování do zlata“. V době, kdy se „investoři opět stali čistými kupci, zásoby stříbra téměř zmizely“, uvažuje o perspektivách stříbra Maloney. Nastává prý čas, aby stříbro zazářilo: Právě teď je zlato levné jako hlína, ale stříbro je levnější než hlína. Až nastane den, kdy zásoby fyzického stříbra dojdou, až se trh s finančními deriváty a papírovým stříbrem zhroutí, začne hodnotu určovat opět fyzické stříbro. Skutečnost, že umělý papírový trh zkresluje trh fyzický, je podle Maloneyho jednou z možných rozbušek k odpálení cen stříbra.

Důvody pro zdražování

Rozbušky a roznětky, které by měly k této změně tržní ceny vést, popsal Maloney před téměř osmi lety v knize Investujte do zlata a stříbra (Pragma, 2010). Další z možných rozbušek má být pronájem stříbra, kdy půjčování stříbra vytváří imaginární zásobu a zakrývá nouzi na straně nabídky. Pronájem se uplatňuje třeba v případě, kdy producent stříbra má kupce a aktuálně se mu stříbra fyzicky nedostává. Nedostatek pak řeší výpůjčkou stříbra od někoho, kdo ho má. Půjčené stříbro je prodáno a zůstává slib, že v budoucnu bude vráceno. Problémem ovšem je, když se drahokov nevrací, kdy se půjčky řeší dalšími půjčkami. Až se tento leasingový systém drahých kovů zhroutí, iluzorní zásoba zmizí a „ceny vyletí komínem“, tvrdí Maloney.

Hypotetický růst cen stříbra

V situaci, kdy by se „ke splacení všech půjček stříbra a zlata musela produkce stoprocentně věnovat po dobu dvou let“, se může ukázat, že se drahokovu nedostává. Dalšími rozbuškami pro růst cen stříbra by měly být finanční produkty, u kterých by emitenti měli držet drahokov fyzicky v portfoliu a ve skutečnosti ho nedrží. Maloney přímo hovoří o burzovně obchodovaných fondech (ETF) a stříbrných certifikátech. Emitenti ETF „možná nemají všechny kovy, o nichž říkají, že je mají, a možná jsou dalším nástrojem k manipulování s cenou zlata a stříbra“. Podobně stříbrné certifikáty jsou imaginárním stříbrem, kdy jsou třeba i účtovány poplatky za skladování stříbra, přestože stříbro fyzicky drženo není. Klidně se může stát, že „cena kovů velmi rychle vzroste, jakmile se manipulace odhalí“.

Maloneyho býčí nálada skutečně nezná mezí: jsme na pokraji největšího stříbrného boomu, jaký kdy historie zažila. Až investoři začnou slyšet na to, že je stříbro vzácnější než zlato, budou lidé jak šílení skákat po hlavě do stříbra a ceny stříbra prudce vzrostou.

Nabídka a poptávka

Stříbro je komoditou využívanou po mnoho tisíc let – dokonce déle než zlato. Investiční poptávka po stříbře představuje zájem mimo oblast uměleckých předmětů, šperků a průmyslu. V oblasti průmyslového použití je stříbro nepostradatelným kovem, ze všech kovů má nejvyšší elektrickou a tepelnou vodivost, třeba v elektronice se široce využívá ve výrobě součástek, v bateriích, k pájení a pokovování kontaktů. Globální těžba stříbra se v průběhu času zvýšila, podobně jako poptávka. Z pohledu nabídky tvoří podstatný podíl těžba a recyklace, poptávka je z podstatné části tvořena právě využitím v průmyslu.

Nabídku, poptávku a samotné ocenění stříbra ovlivňuje celá řada často nevypočitatelných faktorů, jako je vývoj průmyslové poptávky svázaný se stavem světové ekonomiky a substituty, míra tezaurace ovlivňující nabídku v daném období, popřípadě samotná spekulační či investiční poptávka.


World Silver Survey 2013

Nabídka a poptávka 

Opomenout bychom neměli, že stříbro má za sebou dlouhou historii jako monetární kov, stříbrné mince běžně obíhaly v platebním styku. Když John Keynes (1883–1946) před téměř sto lety označil krytí měny zlatem za barbarský relikt rozpadajícího se měnového systému, bylo tomu již několik dekád, kdy bylo v mnoha zemích stříbro demonetizováno. I když v 19. století obíhaly jak zlaté, tak stříbrné mince, byly roky, kdy mělo „stříbro tendenci nahradit zlato“, a v jiných letech „zlato mělo tendenci nahradit stříbro“. V různých zemích tak započaly diskuse a spory o demonetizaci stříbra. V roce 1873 ve Spojených státech vyšel ražební zákon, jehož důsledkem byl „pokles světové ceny stříbra v poměru k ceně zlata“. Spojené státy přešly ke kovovému krytí na bázi zlata a to bylo „posledním hřebíčkem do rakve stříbra“.


seekingalpha.com

Poměr ceny zlata ke stříbru

V Ottově slovníku naučném se můžeme dozvědět, že významnou evropskou demonetizací byla v 19. století demonetizace německá, spočívající v „přechodu od měny stříbrné k ryzí měně zlaté“. Na konci 70. let 19. století pak zůstaly již jen dvě velké země, které svou měnu kryly stříbrem, Čína a Indie. Důsledkem demonetizace stříbra byl pokles ceny stříbra.

Připomeňme, že demonetizace znamenala opouštění drahých kovů ve funkci peněz, mince z drahého kovu byly stahovány z oběhu a platnost těchto mincí jako zákonného platidla byla zrušena. K demonetizaci stříbra nedošlo jen v Německu, po roce 1870 se jedna země za druhou začala přesouvat od stříbrného nebo bimetalického standardu k čistě zlatému standardu.

Poměr ceny zlata ke stříbru

Zastánci investic do drahých kovů často tvrdí, že poměr ceny zlata k ceně stříbra (Gold Silver Ratio) dokáže odhalit, kdy je zlato vzhledem ke stříbru předražené. Pokud by to byla pravda, pak by bylo možné v dobách, kdy je jeden kov předražený, tento prodat a investovat do kovu druhého. Prodej zlata a nákup stříbra pak může být spekulačně populární, zejména ve chvíli, kdy je stříbro vzhledem ke zlatu levné. Bývá vyslovována představa, že mezi hodnotou zlata a stříbra existuje „přirozený“ vztah – vždyť po „celá staletí byl cenový poměr mezi zlatem a stříbrem přibližně 15:1“. Někteří komentátoři pak říkají, že je stříbro v zemské kůře asi 18krát hojnější; otázkou ovšem zůstává, nakolik je taková informace relevantní. Jiní komentátoři poukazují na vliv vládní regulace, kdy v rámci regulací a bimetalických měnových systémů byl mnohdy upevňován právě směnný kurz 15:1.

Tak i tak platí, že vývoj poměru ceny zlata ke stříbru se vyvíjí nevyzpytatelně, v roce 2008 se zdálo, že klesá. Maloney tehdy napsal: Déle než jedno století byl poměr zlata a stříbra ve větším nepořádku než všechno, o čem jsem slyšel, a když teď píši knihu, směnný kurs mezi stříbrem a zlatem je přes 50 ku 1. A protože je méně stříbra než zlata, které si mohou investoři koupit, věřím, že se může stát, že stříbro dosáhne ceny zlata a možná ji i překročí. Píše se rok 2016 a hodnota poměru přetrvává přes 60 ku 1. Vsadíte si na historický návrat k průměru?

skoleni_29_6


http://goldprice.org

Vývoj poměru ceny zlata ke stříbru

A jak lze do stříbra investovat? Dostupné jsou jak fyzické, tak finanční způsoby investice. Jejich přehled shrnuje následující tabulka.

Způsoby investic do stříbra
Fyzické investice Investiční mince a slitky Anonymizovatelné, přenositelné a nenápadné aktivum. Cena je předurčena hodnotou obsaženého kovu, náklady, maržemi a daní z přidané hodnoty (na rozdíl od investičního zlata se DPH uplatňuje vždy). U starožitných a sběratelských mincí cenu ovlivňuje i sběratelská hodnota nebo hodnota zpracování.
Finanční investice Stříbrné komoditní fondy a ETF Prostřednictvím fondů lze do stříbra investovat bez obtíží spojených s fyzickým stříbrem (transakčních a manipulačních nákladů) a snadněji než formou obchodování futures kontraktů a derivátů. Může jít i o investiční fondy nakupující stříbro, které je fyzicky skladováno u depozitáře.
Finanční investice Investiční certifikáty a investiční účty Investiční certifikát navázaný na stříbro představuje slib emitenta, že v okamžiku splatnosti poskytne plnění, jehož hodnota bude odvozena od ceny stříbra. Existují i formy „stříbrného spoření“, kdy emitent slibuje, že formou pravidelné investice bude pořízen podíl na investičním stříbře. Investor nese kreditní riziko emitenta, riziko, že je prodáváno „papírové“ stříbro.
Finanční investice Stříbrné futures, opční kontrakty
a deriváty
Deriváty, jako jsou stříbrné futures a opce, lze obchodovat na komoditních burzách. Typická je vysoká finanční páka a vysoké riziko, jedná se spíše o spekulaci než investici. Protistranou mohou být ti, kdo se zajišťují proti nežádoucímu pohybu cen, jako jsou doly, zpracovatelé nebo klenotníci.

Autor: Radovan Novotný

Autor článku

Autor se věnuje šíření poznání, uplatňování procesního i finančního řízení podniků, optimalizaci investic, strategickému a manažerskému poradenství včetně lektorské činnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).