Hlavní navigace

Stříbro a zlato je nedražší za posledních třicet let, dolar prudce klesá

27. 9. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kdo vsadil na růst drahých kovů, může inkasovat zisky. Podobně prudký pokles dolaru potěšil obchodníky obchodující s cizinou, ale ropa na levný dolar nereagovala.

Situace na trzích byla v minulém týdnu relativně stabilní. Přestože se očekával obrat pozitivního trendu, který trvá už od začátku září, došlo prozatím pouze k jeho zpomalení. Naprostá většina evropských a amerických burz tak rostla. V Asii byla situace slabší kvůli sílícímu japonskému jenu, i tam se ale výsledky pohybovaly v černých číslech. Z komodit se nejvíce dařilo drahým kovům, které reflektovaly možnost dalšího kola kvantitativního uvolňování v USA.

Zlatostříbro si v pátek sáhly na rekordy. Zatímco stříbro je nejdražší za posledních 30 let na 21,34 dolarů za unci, tak zlato se na hodnotu 1300 dolarů za unci podívalo vůbec poprvé. Růstů na komoditních trzích se už několik týdnů odmítají účastnit paliva v čele s ropou. Ta nedokázala využít ani prudký pokles dolaru na hlavních měnových párech v uplynulých dvou týdnech. K euru za toto období klesl americký dolar už o 6 %, což mělo na valnou většinu ostatních globálně obchodovaných komodit pozitivní vliv.

Vše na jedno místě

Událost týdne: Zasedání americké centrální banky

V úterý proběhlo dlouho očekávané zasedání bankovní rady americké centrální banky FEDu. Trh s napětím očekával, zda bude opět vyhlášen program kvantitativního uvolňování (nákup amerických státních dluhopisů za nově vytvořené – natištěné peníze), který by podle hlavního ekonomického proudu měl pomoci skomírajícímu hospodářskému oživení v USA. Přestože závěrečný komentář k zasedání byl k tomu kroku v budoucnu vstřícný, k žádnému vyhlášení nákupu dluhopisů zatím nedošlo. Své rozhodnutí ale doprovodila komentářem, ve kterém uvedla, že tempo růstu spotřebitelských cen neodpovídá jejím představám, a proto je připravena v případě nutnosti dalšími opatřeními podepřít americkou ekonomiku. I to však stačilo, aby americká měna začala prudce oslabovat. Vytvoření nových peněz z ničeho je silně negativní faktor, na který měna reaguje oslabením. Na hlavním měnovém páru s eurem klesl dolar od zveřejnění zprávy do pátku z 1,3130 na 1,3460 dolaru za euro (2,5 %). FED dále ponechal základní úrokovou sazbu beze změny na 0,25 %. Tento krok však překvapením nebyl, protože zvýšení této sazby vzhledem ke stavu ekonomiky nikdo neočekával.  

Graf: Vývoj výše základní sazby amerického FEDu od roku 2000 (v %)

Data z Evropy už naznačují oslabení

Zklamání vyvolala nejprve ve středu zveřejněná čísla Eurostatu o tempu růstu nových objednávek v eurozóně. Jejich objem se totiž v červenci meziměsíčně snížil o 2,4 procenta, což byl dvojnásobně horší výsledek, než jaké byly původní odhady. Největšího propadu se dočkaly zejména objednávky ze zahraničí, to je převážně důsledkem zpomalující americké ekonomiky. Byl to přitom právě její růst v první polovině roku, který se stal jedním z hlavních motorů oživení v eurozóně. Vývoj síly eura však naznačoval, že výsledky objednávek ze zahraničí se budou dlouhodobě snižovat. Ve čtvrtek byly pak zveřejněny výsledky aktivity ve výrobním sektoru v eurozóně za září. Výroba sice pokračovala v expanzi, ta byla ale nejslabší od začátku letošního roku. Podobným útlumem začíná procházet navíc také sektor služeb, který se na HDP eurozóny podílí z více než dvou třetin

Diskutujte na

Evropská data nakonec „zachránil“ páteční index IFO, který je považován za nejvíce hodnověrný index podnikatelské nálady v Německu. Index dosáhl v září hodnoty 106,8 bodu, což je o desetinu lepší výsledek než v minulém měsíci a také údaj převyšující většinový konsenzus ekonomů. Navíc se jednalo o nejvyšší číslo od června 2007. Přestože německá čísla dokázala příjemně překvapit, jedná se v posledních dnech spíše o světlou výjimku. Ostatní výsledky z Evropy totiž v tomto týdnu častokrát končily hluboko za očekáváními.

skoleni_29_6

Graf: Vývoj německého podnikatelského indexu IFO od roku 2000

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).