Hlavní navigace

Stres je pryč. Na jak dlouho?

22. 3. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropské hospodářství včetně toho českého se nachází v recesi, naštěstí pouze mírné. Jak ukazují indikátory důvěry, situace je letos vnímána příznivěji než loni.

Závěrečné měsíce loňského roku byly ve znamení vysokého napětí na finančních trzích v souvislosti s další eskalací evropské dluhové krize. Hluboká recese v Řecku, neplnění dohod ze strany Řeků a neschopnost evropských leaderů situaci řešit vedly k tomu, že stresované finanční trhy začaly pochybovat o schopnosti evropského bankovního sektoru financovat ekonomiku. Ruku v ruce s tím se zhoršovaly růstové výhledy pro letošní rok v celé Evropě včetně České republiky a začaly se malovat černé scénáře další hluboké recese.

skoleni_27_5

Pomalu se nám uzavírá první čtvrtletí roku 2012 a můžeme konstatovat, že katastrofické scénáře se (prozatím) nenaplnily. S pomocí přišla především Evropská centrální banka dodávkou tříleté likvidity do bankovního sektoru, což pomohlo nejenom evropským bankám, ale obecně zlepšilo náladu na finančních trzích. Americký akciový index SP500 si letos prozatím připsal více než 12 %, německý DAX je výše o více než 21 %, euro přinejmenším zastavilo svůj pád vůči dolaru, evropské i americké IRS výnosy rostou, rozdíly mezi výnosy státních dluhopisů a IRS výnosy se snižují. Napětí na finančních trzích tak polevilo, což dává naději na zlepšení růstových vyhlídek.

Evropské hospodářství včetně toho českého se nachází v recesi, naštěstí pouze mírné. A jak ukazují „měkké“ indikátory důvěry, situace v prvních měsících letošního roku je vnímána příznivěji než tomu bylo na konci roku předchozího. Dokonce i první lednová data z reálné ekonomiky pozitivně překvapila. Katastrofické scénáře se tedy zatím nenaplňují, rizika ovšem zůstávají nezanedbatelná. Jednak problém evropské dluhové krize ještě definitivně vyřešen nebyl, jednak začíná sílit riziko růstu inflace v souvislosti se zvyšujícími se cenami komodit.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).