Hlavní navigace

Středoevropské měny v závěru týdne pod výprodejním tlakem

Jan Vejmělek

V celotýdenním hodnocení nejvíce ztratil maďarský forint, který si odepsal více než procento a půl, když v závěru týden kurz HUF/EUR přesáhl úroveň 306. Maďarský forint je tak nejslabší za posledních 10 měsíců. Polský zlotý ztratil přes jedno procento a klesl na sedmiměsíční dno.

Doba čtení: 1 minuta

Relativně nejúspěšnější měnou regionu byla česká koruna, která v celotýdenním hodnocení ztratila zhruba 0,2 %. Kurz se po celý týden držel v relativně úzkém pásmu mezi 27,40 až 27,60 CZK/EUR. Měny v regionu doplatily na horší čínská data, kvůli kterým se pod tlak dostaly v podstatě všechny rozvíjející se trhy.

Naopak povzbudivé PMI indikátory ekonomické aktivity z eurozóny vedly k tomu, že investoři přesouvali své investice do eura jakožto „bezpečné“ měny. Maďarskému forintu pak nepomáhá ani snižující se inflace a v důsledku toho pokračující snižování úrokových sazeb ze strany maďarské centrální banky.

dan_z_prijmu

I česká koruna v závěru týden lehce ztratila navzdory povzbudivému komentáři ze strany guvernéra centrální banky M. Singera. Ten v rozhovoru pro deník Lidové noviny uvedl, že si nemyslí, že bude potřeba v budoucnu usilovat o ještě slabší kurz české měny. Potvrdil, že se domnívá, že 27 korun za euro je správný cíl. Povzbudivě vyšel i lednový konjunkturální průzkum. Celková důvěra v českou ekonomiku se podle ČSÚ v průběhu ledna nezměnila. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížil, když se v průmyslu a v obchodě důvěra snížila, mírně poklesla i ve vybraných odvětvích služeb, naopak stoupla ve stavebnictví. Zlepšení zaznamenala důvěra spotřebitelů. Ve srovnání s hodnotami v lednu 2013 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Ani příští týden nebude z pohledu domácích fundamentů zajímavý. Mělo by převládat obchodování technického charakteru. Pokud nepřijde nějaký šok, měl by se kurz držet v pásmu 27,30 až 27,70 CZK/EUR. Impulsem by mohlo být případné překvapivé rozhodnutí americké centrální banky a následná reakce globálních trhů.

Našli jste v článku chybu?