Hlavní navigace

Středoevropské měny v závěru minulého týdne opět pod výprodejním tlakem

28. 5. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ranní zpráva z finančního trhu od analytika Jan Vejmělka z Komerční banky

Spotřebitelská důvěra University of Michigan zaznamenala za květen dle finálních čísel nečekané zlepšení na 79,3 bodu z dubnových 76,4 bodu, když původní předběžný odhad ukazoval na 77,8 bodu.

Německá spotřebitelská důvěra na červen stagnovala dle agentury GfK na květnové vzestupně revidované úrovni 5,7 bodu. Analytici čekali stagnaci na dříve uváděných květnových 5,6 bodu.

Polské maloobchodní tržby se v dubnu nečekaně propadly o 2,4 % m/m, když konsensus ukazoval naopak na jejich růst o 1,5 % m/m. Meziroční růstová dynamika tak zpomalila z březnových 10,7 % y/y na 5,5 % y/y v březnu. ● Míra nezaměstnanosti v Polsku v souladu s očekáváním klesla z březnových 13,3 % na dubnových 12,9 %.

Euro v pátek atakovalo 1,2500 USD/EUR

Společná evropská měna se i v závěru minulého týdne ocitla pod výprodejním tlakem. 

První hodiny evropské seance ovšem nic takového nenaznačovaly; kurz se naopak pohyboval v mírně vzestupném trendu, z ranních kotací pod 1,2550 USD/EUR směrem k 1,2600 USD/EUR, a částečně tak korigoval předchozí propady. Nicméně krátce po poledni euro rychle propadlo, krátce se kurz dostal dokonce pod 1,2500 USD/EUR. Takto slabá byla společná evropská měna naposledy v červenci 2010. Euro spadlo v reakci na informaci, že nejbohatší španělský region Katalánsko požádalo vládu v Madridu o pomoc při refinancování letošního dluhu. K definitivnímu prolomení hladiny 1,2500 USD/EUR ale zatím nedošlo.

V průběhu dnešní asijské seance získalo euro podporu. Kurz USD/EUR se postupně vyšplhal až téměř k 1,2600 USD/EUR. Společná evropská měna pozitivně reagovala na předvolební průzkumy v Řecku. Ty ukázaly, že strach řeckých obyvatel z možného opuštění eurozóny zvyšuje podporu proevropských stran. „Nová demokracie“ zvítězila ve všech šesti průzkumech zveřejněných v sobotu.

Úvod týdne by neměl být nijak zajímavý. 

Většina trhů v USA i Evropě je dnes kvůli svátku zavřena. Obchodní aktivita na trzích tak bude minimální. Kvůli svátkům se dnes nedočkáme ani žádného zajímavého makroekonomického ukazatele.

skoleni_29_6

Po čtvrteční korekci se v pátek v podstatě všechny středoevropské měny opět dostaly pod výprodejní tlak a oslabovaly.

 Při pohledu na intradenní vývoj ztrácely více než tři čtvrtiny procenta polský zlotý a maďarský forint. Ztráty české koruny byly relativně umírněné, když nedosáhly ani půl procenta. V absolutním vyjádření koruna vůči euru na mezibankovním trhu oslabila o deset haléřů. Zatímco během dopoledne kurz atakoval 25,36 CZK/EUR, v odpoledních hodinách to již bylo 25,46 CZK/EUR. 

Za pesimistickou náladou na trzích v regionu střední Evropy stál společný vnější faktor v podobě oslabujícího eura na globálním trhu.

 I v závěru týdne se připomněla evropská dluhová krize. Pod tlak se euro dostalo zejména v odpoledních hodinách, kdy agentury přinesly zprávu, že nejbohatší španělský region Katalánsko požádalo centrální vládu o pomoc při refinancování letošního dluhu. Na domácí události z regionu byl páteční den skoupý. Pouze z Polska jsme se dočkali očekávaného poklesu dubnové nezaměstnanosti a nečekaného propadu dubnových maloobchodních tržeb.

První polovina tohoto týdne žádné zajímavé domácí indikátory nepřinese.

 Klíčovým kurzotvorným faktorem pro korunu tedy bude vývoj vnějšího prostředí, respektive averze investorů na globálních trzích. Z tohoto pohledu bude důležité sledovat jak přicházející ekonomické ukazatele eurozóny, tak další vývoj situace v dluhovou krizí postižených periferních zemí. Samotný dnešek bude ale kvůli svátkům v celé řadě zemí nezajímavým. Z domácího pohledu bude důležitější až konec týdne, který přinese dubnový měnový přehled, květnový státní rozpočet a především květnový PMI index průmyslové aktivity. Ten by měl podle našeho odhadu poklesnout dále do pásma kontrakce, když očekáváme, že dosáhne hodnoty 49,5 bodu (v dubnu index překvapivě spadl na 49,7 bodu z březnových 52,1 bodu). Zahraniční i domácí faktory by tedy měly působit spíše ve směru slabší domácí měny. Dnes by ovšem mohly převážit příznivé zprávy ze zahraničí respektive Řecka.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).