Hlavní navigace

Středoevropské měny pod tlakem, koruna v klidu

18. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na českém devizovém trhu dnes panoval klid, naopak polský zlotý i maďarský forint čelily výprodejním tlakům.

Na českém devizovém trhu dnes panoval klid. Kurz koruny vůči euru se držel v pásmu sedmi haléřů v okolí 27,60 CZK/EUR a žádný zřetelný trend se neprosazoval. Naopak polský zlotý i maďarský forint čelily výprodejním tlakům – oproti včerejšímu závěru ztrácel forint zhruba tři čtvrtiny procenta, zlotý téměř procento. Klidnější vývoj dnes panoval na ruském rublu, kde se kurz držel poblíž úrovně 60 RUB/USD, tedy tam kde ve středu večer zavíral.

FIN21

Jedinou regionální událostí dne bylo zveřejnění zápisu z posledního jednání polské centrální banky, kde byla ponechána úrokové sazba nezměněná. Ukázalo se, že se neúspěšně hlasovalo o možnosti snížení sazeb o 100bb. Centrální bankéř Jerzy Osiatynski pak pro deník Wall Street Journal uvedl, že Polsko má prostor pro snížení úrokových sazeb o 1,25 až 1,50 procentního bodu. Argumentem pro snížení sazeb by podle něj bylo zvýšení deflačních rizik v prvních měsících roku 2015. Zítřek by z regionu žádné nové fundamenty přinést neměl.

České výnosy se v průběhu dnešního obchodního dne šplhaly opatrně vzhůru. IRS křivka se posunula paralelně o cca 2 bb a následovala tak pohyb na eurových sazbách. Pozitivně zapůsobily jak solidní americké zprávy (pozitivní výstup středečního FOMC následovaný dnes příznivými daty z amerického trhu práce), tak určité zklidnění na ruských finančních trzích.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).