Hlavní navigace

Středoevropské měny na úvod týdne mírně slabší

26. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Regionální měny vstoupily do nového týdne s mírnými ztrátami.

Ty u polského zlotého dosáhly zhruba půl procenta, u maďarského forintu cca třetiny procenta. Relativně nejlépe na tom byla česká koruna, které neztratila proti euru ani dvě desetiny procenta. Zatímco otevírací kurz dnešního dne se nacházel ještě těsně pod úrovní 27,70 CZK/EUR, během dne byla testována zhruba o deset haléřů vyšší hodnota.

I když je možné dnešní tlaky na oslabování regionálních měn dát do souvislosti s výsledkem řeckých voleb, spíše se jedná o korekci zisků z minulého týdne. Výsledek voleb v Řecku byl pouze záminkou pro tuto korekci. Z domova jsme se dnes dočkali výsledků lednového konjunkturálního průzkumu. Podle komentáře z ČSÚ se celková důvěra v domácí ekonomiku v lednu téměř nezměnila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se v meziměsíčním srovnání nepatrně snížil o 0,1 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se v porovnání s prosincem mírně snížil o 0,5 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v obchodě, ve stavebnictví se zvýšila mírně, ve vybraných odvětvích služeb se snížila a v průmyslu se snížila velmi mírně. Indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil. Ve srovnání s hodnotami v lednu 2014 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší. To obdobná statistika z Maďarska tak příznivá nebyla – ekonomický sentiment klesl, když se zhoršila nálada podnikatelů i spotřebitelů.

Zítřejší den přinese z regionu polská data a výsledek zasedání maďarské centrální banky. Z Polska se dočkáme výsledku HDP za celý loňský rok a prosincová data nezaměstnanosti a maloobchodních tržeb. Ekonomika jako celek by měla zvýšit tempo svého růstu podle ekonoma SG J. Janeckeho z 1,6 % zaznamenaných v roce 2013 na 3,4 %; odhad trhu je pouze o desetinu níže. Optimističtější je SG i u míry nezaměstnanosti, kde čeká její vzestup pouze na 11,5 % z listopadových 11,4 %. Trh se obává čísla 11,7 %. Naopak vidí podkonsensuální výsledek prosincových maloobchodních tržeb (1,6 % y/y proti konsensu 2,3 % y/y). Maďarská centrální banka by nastavění klíčové měnověpolické sazby na 2,10 % měnit neměla.

Výrazně klidný vývoj dnes panoval na trhu tuzemských výnosů. Výnosová křivka zaznamenala pouze nepatrný pohyb směrem vzhůru v rozsahu cca jednoho bazického bodu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).