Hlavní navigace

Středoevropské měny částečně smazaly své ztráty

28. 1. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešní obchodování s korunou pokračovalo ve velmi poklidné náladě. Na trhu chyběly domácí kurzotvorné impulzy, takže se kurz držel v úzkém pásmu 27,46–27,56 CZK/EUR.

Situace se zklidnila i v regionu. Společně s posilováním turecké liry umazaly částečně své ztráty i maďarský forint a polský zlotý.  Turecká lira postupně posilovala z rekordních minim (2,38 za dolar), na která se propadla během posledního období (kvůli odlivu kapitálu, který souvisel s koncem kvantitativního uvolňování v USA a také kvůli vládnímu korupčnímu skandálu, který vypuknul v prosinci). Lira začala posilovat především díky ujištění centrální banky, že použije „všechny své nástroje“ aby zajistila dosažení 5 % inflačního cíle.

Tip do článku - účto fakturace duben

V regionu se zítra mnoha zajímavých fundamentálních zpráv nedočkáme. V Česku prezident Miloš Zeman jmenuje novou vládu, což však finanční trhy ponechají pravděpodobně bez odezvy. V Maďarsku nás čekají údaje o prosincové nezaměstnanosti, která by měla vzrůst o 0,1 pb na 9,4 %. Vystoupení šéfa maďarské centrální banky Matolcsyho, které je také plánované na zítřejší den, by mohlo naznačit, zda centrální banka přistoupí k dalšímu snižování úrokových sazeb ze současných 2,85 %. Vzhledem k inflaci na 43letém minimu to nelze vyloučit.

Česká swapová výnosová křivka se dnes po celé své délce posunula o 0,5 bodu směrem nahoru. 

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).