Hlavní navigace

Strach z Brexitu vyhnal kurz koruny výše

17. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Středoevropské měny byly tento týden pod tlakem, když se na světových trzích výrazně zesílilo vnímání rizika spojeného s referendem o setrvání Velké Británie v EU.

Česká koruna kvůli tomu oslabila až na 27,08 CZK/EUR. Ještě hůře si vedly regionální protějšky české měny. Maďarský forint oslabil o 0,7 % a jeho kurz končí týden kolem hladiny 314,3 HUF/EUR. Prodeje polského zlotého byly ještě silnější. Ztratil proto 1,5 % a na konci týdne se jeho kurz pohybuje blízko 4,44 PLN/EUR. Nejistota spojená s referendem bude na trzích pokračovat až do pátečních ranních hodin, kdy by s nejvyšší pravděpodobností měly být oznámeny výsledky. Volatilita na trzích ale bude ještě nějakou dobu pokračovat, protože trhy budou zpracovávat výsledky referenda. V případě Brexitu se dá očekávat další tlak na oslabení regionálních měn. Koruna by však podle našeho odhadu neměla oslabit výrazně na 27,28 CZK/EUR. O něco větší pravděpodobnost dáváme však scénáři, že se britští voliči vysloví pro setrvání země v EU. Pak by se situace měla uklidnit a středoevropské měny by mělo čekat posílení.

skoleni_29_6

V Česku jsme se v uplynulém týdnu dočkali zveřejnění dvou statistik. Běžný účet platební bilance dosáhnul v dubnu pouze nepatrného přebytku kvůli vysokému odlivu dividend. Čísla tak pomohla vysvětlit nízkou dubnovou intervenční aktivitu České národní banky. Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly o 0,4 % m/m, což je nepatrně rychlejší tempo, než očekávali tržní analytici. Průmyslové ceny tak svým druhým růstem v řadě potvrdily, že se již odrazily ode dna. Meziročně byly ceny výrobců o 4,8 % nižší. Naopak ceny zemědělských výrobců pokračovaly v poklesu, který zahájily na začátku letošního roku. V dubnu ubraly další 2 % a meziročně poklesly o 7,1 %.

Příští týden nás čeká pouze zveřejnění konjunkturálního průzkumu. V květnu se zastavil pokles důvěry v ekonomiku, když ke zlepšení došlo v podnikatelské sféře. Spotřebitelská důvěra v květnu stagnovala. Červnový indikátor důvěry by mohl být ovlivněn spekulacemi o Brexitu a dosáhnout tak znovu horšího výsledku.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).