Hlavní navigace

Strach trhů z utahování kohoutků v USA je přehnaný

8. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hlavním motorem vývoje globálních finančních trhů je dnes omílané kvantitativní uvolňování ve USA. Nákup aktiv Fedu by se měl postupně snižovat a trhy to znervózňuje.

Hlavním motorem vývoje globálních finančních trhů je již dnes dokola omílané kvantitativní uvolňování ve Spojených státech, respektive jeho postupné omezování. Fed v současnosti nakupuje aktiva za 85 mld. USD měsíčně a tento objem by se měl s přicházejícím hospodářským oživením začít postupně snižovat. Nyní se nespekuluje ani tak o tom, zda snižování přijde, jako spíše kdy. Každopádně ať se mluví o září nebo o konci roku, trhy tento krok vnímají poměrně citlivě a negativně. Je ale pesimismus opravdu na místě?

legislativni_zmeny_21

Je zapotřebí zdůraznit, že omezování měsíčních nákupu neznamená zpřísňování měnové politiky. Jedná se stále o uvolňování měnových kohoutů, jen na trhy poteče méně likvidity. Nedovedu si tedy představit, jak trhy budou reagovat v okamžiku, kdy Fed začne aktiva prodávat a tím zpřísňovat měnovou politiku. Dnes investoři negativně reagují již na omezování nákupů, které se dle nich rovná propadu cen rizikových aktiv. Nicméně Fed k tomuto kroku přistoupí až v okamžiku, kdy pocítí zlepšení, což by mělo logicky vést k lepší kondici celé globální ekonomiky. Cítíte ten rozpor mezi lepším hospodářským vývojem a poklesem cen akcií, rozvíjejících se trhů atd.?

To, že ceny amerických dluhopisů klesnou a výnosy tedy porostou s tím, jak Fed sníží svoji poptávku po dluhopisech, je logický závěr, což bude mít za následek i propad cen dluhopisů po celém světě. Prozatím investoři přesouvají prostředky z dluhopisů do hotovosti, s hospodářským růstem by však mohly plynout do akcií a akciové burzy by i přes omezování nákupů Fedem mohly nakonec vydělávat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).