Hlavní navigace

Stojaté vody na akciových trzích rozčeřila pouze Itálie

27. 2. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Evropské akcie dnes příliš živou seanci neprožily. Výjimkou byla italská burza, která dnes s drtivou převahou vévodí celému evropskému akciovému trhu.

Evropské akcie dnes příliš živou seanci neprožily. Indexy ve většině případů nezaznamenaly výraznější změny. Výjimkou však byla italská burza, která dnes s drtivou převahou vévodí celému evropskému akciovému trhu, když tamní index roste o vysokých 1,7 %. K růstu pomohly akcie banky Intensa Sanpaolo poté, co se objevily zprávy, že její management nepodpoří fúzi s Generali. Index 600 největších evropských společností však ztrácí 0,1 %, když hlavními aktéry jsou realitní developeři, jejichž akcie reagují na rostoucí výnosy státních dluhopisů propadem o 0,8 %. Půl procenta v závěru dne ztrácejí i telekomunikační společnosti. Naproti tomu zisky ostatních sektorů nejsou nijak vysoké. Nejvíce rostoucími odvětvími jsou utility a těžaři, která si připisují pouhé čtyři desetiny procenta.

skoleni_29_6

Americké burzy zahájily bez jasného trendu, když index S&P 500 přešlapuje na místě. Na jedné straně se daří energetickému sektoru (+0,8 %), na druhé straně největším propadlíkem jsou akcie telekomunikačních operátorů (-1,0 %). Investoři vyčkávají především na zítřejší vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa v kongresu, který by měl představit plány snižování daní, reformy zdravotnictví a další zvažované kroky ve fiskální politice.

Pražská burza zakončila se ztrátou 0,2 %. Dařilo se především sázkařské společnosti Fortuna, jejíž akcie podpořily informace o získané licenci na internetové loterijní hry, naopak největší ztráty utrpěly pojišťovna VIG (-1,3 %), Unipetrol (-0,9 %) nebo Erste (-0,8 %). Posledně jmenovaný zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za poslední kvartál loňského roku. Konsensus ukazuje na téměř 6% pokles tržeb kvůli nižšímu čistému úrokovému i neúrokovému výnosu a čistý zisk by se měl propadnout o téměř 60 % na 90 mil. EUR. Obchodní aktivita byla podprůměrná, když zobchodovaný objem dosáhl pouze poloviny ročního průměrného objemu. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).