Hlavní navigace

Stojaté vody na akciových trzích rozčeřila pouze Itálie

Autor: Shutterstock
Miroslav Frayer

Evropské akcie dnes příliš živou seanci neprožily. Výjimkou byla italská burza, která dnes s drtivou převahou vévodí celému evropskému akciovému trhu.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropské akcie dnes příliš živou seanci neprožily. Indexy ve většině případů nezaznamenaly výraznější změny. Výjimkou však byla italská burza, která dnes s drtivou převahou vévodí celému evropskému akciovému trhu, když tamní index roste o vysokých 1,7 %. K růstu pomohly akcie banky Intensa Sanpaolo poté, co se objevily zprávy, že její management nepodpoří fúzi s Generali. Index 600 největších evropských společností však ztrácí 0,1 %, když hlavními aktéry jsou realitní developeři, jejichž akcie reagují na rostoucí výnosy státních dluhopisů propadem o 0,8 %. Půl procenta v závěru dne ztrácejí i telekomunikační společnosti. Naproti tomu zisky ostatních sektorů nejsou nijak vysoké. Nejvíce rostoucími odvětvími jsou utility a těžaři, která si připisují pouhé čtyři desetiny procenta.

Americké burzy zahájily bez jasného trendu, když index S&P 500 přešlapuje na místě. Na jedné straně se daří energetickému sektoru (+0,8 %), na druhé straně největším propadlíkem jsou akcie telekomunikačních operátorů (-1,0 %). Investoři vyčkávají především na zítřejší vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa v kongresu, který by měl představit plány snižování daní, reformy zdravotnictví a další zvažované kroky ve fiskální politice.

Pražská burza zakončila se ztrátou 0,2 %. Dařilo se především sázkařské společnosti Fortuna, jejíž akcie podpořily informace o získané licenci na internetové loterijní hry, naopak největší ztráty utrpěly pojišťovna VIG (-1,3 %), Unipetrol (-0,9 %) nebo Erste (-0,8 %). Posledně jmenovaný zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za poslední kvartál loňského roku. Konsensus ukazuje na téměř 6% pokles tržeb kvůli nižšímu čistému úrokovému i neúrokovému výnosu a čistý zisk by se měl propadnout o téměř 60 % na 90 mil. EUR. Obchodní aktivita byla podprůměrná, když zobchodovaný objem dosáhl pouze poloviny ročního průměrného objemu. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).