Hlavní navigace

Stávkující Španělé euru neublíží. Ratingové agentury ano

2. 10. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Euru v pondělí neublížili ani stávkující Španělé, zisky však limitovaly obavy ze snížení ratingu Španělska agenturou Moody‘s do spekulativního stupně.

Zprávy a události

Americký ISM index z průmyslu se v září zlepšil ze 49,6 bodu na 51,5 bodu, čímž výrazně překonal očekávání (trh 51,5 bodu). Stavební výdaje v srpnu poklesly o 0,6 % meziměsíčně (trh +0,5 %).

Průmyslový PMI index z Velké Británie se v září zhoršil ze 49,6 bodu na 48,4 bodu (trh 49,0).

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu stagnovala na 11,4 % (trh 11,4 %). Finální údaje PMI z průmyslu mírně zlepšily zářijový výsledek ze 46,0 bodu na 46,1 bodu (v srpnu 45,1 bodu). Výrazné zvýšení v září zaznamenal německý PMI (ze 44,7 bodu na 47,4 bodu), naopak propad nastal ve Francii (ze 46,0 bodu na 42,7 bodu). Italská míra nezaměstnanosti v srpnu stagnovala na 10,7 % (trh 10,8 %). Italský státní rozpočet se za prvních devět měsíců letošního roku drží v deficitu ve výši 45,5 mld. EUR, ve stejném období loňského roku to bylo 59,0 mld.

Český průmyslový PMI se v září zhoršil ze 48,7 bodu na 48,0 bodu (trh 48,6). Státní rozpočet od začátku roku vykázal deficit 71,4 mld. CZK, což je výrazně méně než za stejné období loňského roku (deficit 105,1 mld. CZK). Maďarský PMI se v září zlepšil ze 49,6 bodu na 52,5 bodu, polský index naopak zhoršil ze 48,3 bodu na 47,0 bodu.   

Evropská měna v pondělí vůči dolaru posilovala

Evropské měně stejně jako dalším rizikovým aktivům se v pondělí dařilo. Vůči dolaru si euro připisovalo zisky z ranních úrovní okolo 1,2840 až nad 1,2900 USD/EUR. Evropské měně v pondělí neublížili ani stávkující Španělé, zisky však limitovaly obavy ze snížení ratingu Španělska agenturou Moody‘s do spekulativního stupně.

Včera jsme se dočkali evropských finálních PMI indexů z průmyslu za září. Tento index byl mírně revidován nahoru o 0,1 bodu na 46,1 bodu. Oproti minulému měsíci se tak zlepšil o celý 1 bod, když ke zlepšení sentimentu napomohla poslední akce ECB (chystaný nákup dluhopisů postižených zemí). Nicméně i tak se průmyslový index nachází v pásmu kontrakce a naši kolegové z SG očekávají, že eurozóna poklesne (z pohledu HDP) ve třetím i čtvrtém čtvrtletí o 0,2 % mezikvartálně. Zajímavý byl i vývoj v jednotlivých zemích, zejména výrazný propad ve Francii na 42,7 bodu, což je i pod Španělskem či Itálií. Důvodem zhoršení důvěry v budoucí vývoj jsou určitě oznámené fiskální kroky (zejména zvýšení výběrů korporátní daně o téměř 30 %, což by dále zhoršilo konkurenceschopnost francouzského průmyslu). V USA byl zveřejněn obdobný průmyslový ISM index. Ten vzrostl ze 49,6 bodu na 51,5 bodu, čímž výrazně překonal tržní očekávání a nyní se nachází v pásmu expanze. I z pohledu těchto indexů je zřejmý velký rozdíl mezi vývojem v USA a Evropě.

Dnes bude ekonomický kalendář téměř prázdný. Z USA se dočkáme ISM indexu z okolí New Yorku a prodejů aut, nicméně se jedná o druhořadá data. V eurozóně budou jen ceny výrobců, což trhy zajímá ještě méně. Zajímavější data a události budou přicházet až v dalších dnech.  

Koruna na začátku týdne mírně silnější

Česká koruna v pondělí mazala své ztráty z konce minulého týdne. Ještě ráno se koruna vůči euru obchodovala nad 25,15 CZK/EUR, v odpoledních hodinách se kurz dostal pod hladinu 25,10 CZK/EUR. Výraznější zisky okolo 0,5 % si připisoval polský zlotý, maďarský forint pak stagnoval. V černých číslech se pak nacházela i další riziková aktiva, například evropské akcie si po čtvrté hodině připisovaly zisky o 2 %.  

Z ekonomických dat jsme se v regionu dočkali průmyslových indexů PMI za září. Důvěra manažerů v průmyslu se zhoršila v Polsku a Česku, naopak zlepšení nad hladinu 50 bodů nastalo v Maďarsku. Maďarsko se jako jediné nachází v pásmu expanze, nejhorší důvěra panuje v Polsku (47 bodů). Za zmínku stojí i vývoj českého státního rozpočtu za září. Od začátku letošního roku se nachází státní rozpočet v deficitu 71,4 mld. CZK, což je o téměř 34 mld. lepší výsledek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Pokud by se státní finance ve zbytku roku vyvíjely přibližně jako vloni, státní rozpočet by vykázal deficit necelých 110 mld. CZK. A to není až tak vzdálené číslo od schváleného státního rozpočtu na letošní rok ve výši 105 mld.

skoleni_20_9

Dnes se zajímavých údajů z regionu nedočkáme, obchodování na regionálních měnách tak bude ovlivňováno sentimentem investorů. Důležitá ekonomická data však nepřijdou ani z USA či eurozóny, z pohledu událostí a ekonomických dat tak budou zajímavější až další dny.

Česká swapová výnosová křivka se v pondělí posunula nahoru o 2 bb na svém kratším konci a o 5 bb na delším konci. Následovala tak vývoj na svém eurovém protějšku. Ministerstvo financí znovu otevřelo svoji emisi desetiletých dluhopisů denominovaných v eurech. Po únorových 2 mld. EUR ministerstvo plánovalo získat 0,5–1,0 mld. EUR (prodalo 0,75 mld.), a to při nižším zafixovaném výnosu mid-swap +116 bb. Ministerstvo chce využít současných nízkých výnosů a zabezpečit pokrytí letošních hrubých výpůjčních potřeb. Poptávka dosahovala podle agentury Reuters slušných 1,5 mld. EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).