Hlavní navigace

Utahování opasku přináší svou daň: stav britské i české ekonomiky se zhoršuje

26. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Makro prognóza, kterou ČNB zveřejní, asi ukáže na zhoršování stavu ekonomiky. Stejný problém mají Britové. Ekonomiky škrtí rozpočtové úspory.

Člen bankovní rady ČNB L. Lízal řekl, že makroekonomická prognóza, kterou ČNB zveřejní po svém zasedání příští týden, ukáže na další pravděpodobné zhoršování stavu ekonomiky. Slabá koruna, která se konzistentně drží na úrovních slabších ve srovnání s prognózou ČNB, však podle jeho názoru omezuje prostor pro další uvolnění měnové politiky.

Dále Lízal řekl, že hlavní brzdou ekonomiky je „hyperkonzervativní“ domácí sentiment vedoucí k omezování výdajů domácností i investic. Základním výhledem pro ekonomiku se stala pesimistická alternativní prognóza počítající se zvýšením daní, které mezitím už bylo schváleno o parlamentem.

Kvůli horšícím se vyhlídkám EMU může i tato prognóza být ještě revidována mírně směrem dolů. Problémem může být oslabení koruny vůči dolaru, které do značné míry souvisí s oslabením eura k dolaru. Slabost koruny vůči dolaru zvyšuje ceny komodit, což má negativní dopad do inflace. Konsensus trhu počítá s ponecháním sazeb na 0,5% na zasedání bankovní rady příští týden. Podle našeho názoru vývoj situace v posledních týdnech, konkrétně další zhoršení vyhlídek evropských ekonomik, obzvlášť Německa (poslední ZEW, výrobní PMI i včerejší IFO), šance na další snížení sazeb výrazně zvyšuje. Bankovní rada podle nás nemá na co čekat a slabost koruny není ani zdaleka tak výrazná, aby bránila poklesu sazeb. Názory L. Lízala však nepochybně pravděpodobnost poklesu sazeb snižují.

Německý konjunkturální index IFO pokračuje v poklesu a to rychlejším než očekávaným tempem. Kleslo jak hodnocení současné situace, tak očekávání. Pokud by pokračoval pokles indexu i v dalších měsících, začal by reálně hrozit recese i Německu.

Hodně nepříjemně překvapily údaje o vývoji britského HDP ve druhém čtvrtletí a to i po očištění o oslavy královského jubilea. Britskou ekonomku ovlivňují negativně jak domácí rozpočtové úspory, tak slabost ekonomik na kontinentu. HDP mezičtvrtletně kleslo o 0,7%. Nejvíce postiženo bylo stavebnictví, které pokleslo o 5,2%, následoval průmysl a relativně nejsilnější byly služby, které ale také klesaly. Slabost ekonomiky podobně jako v dalších státech výrazně komplikuje dosažení cílů při snižování deficitu státního , který se v Británii stále pohybuje kolem 8% HDP.

ECB včera zveřejnila výsledky průzkumu poskytování úvěrů. Zjištěná fakta nejsou vůbec povzbudivá a dále posilují obavy o výkonnost evropských ekonomik. Banky počítají s dalším utáhnutím podmínek pro poskytování úvěrů. Navíc také zůstává slabá poptávka po úvěrech jak od podniků, tak od spotřebitelů.

FIN revoluce - tip do článku 1

Zklamaly prodeje nových domů v USA, které meziměsíčně klesly o 8,4%. Čekal se anualizovaný prodej 372 000 domů, prodalo se jen 350 000.

Z dnešních dat budou nejzajímavější objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA. Údaj je chronicky volatilní a těžko předvídatelný, porto často překvapuje a poskytuje tak trhu prostor k reakci. Pokud by k překvapení došlo pak spíše negativnímu. Z regionálních dat budou zajímavé polské maloobchodní tržby a nezaměstnanosti, které dále upřesní jak velký bude tlak na polskou centrální banku aby snížila sazby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).