Hlavní navigace

Statistiky z amerického trhu práce dají akciím nový impuls

8. 7. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americký index S&P 500 nakonec během včerejšího obchodování příliš velkých změn nedoznal, když zakončil se ztrátou necelé jedné desetiny procenta.

VIG rozšiřuje svoje aktivity na srbském trhu díky akvizici aktiv francouzské pojišťovny Axa.

Unipetrol zveřejnil své rafinérské a petrochemické marže.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít poklesem.

Dnes nás čeká report z amerického trhu práce. V Evropě bude zveřejněna francouzská průmyslová výroba, ráno pak byla publikována data o německé obchodní bilanci, která výší svého přebytku zaostala za očekáváním.

Analytici Société Générale snížili doporučení pro akcie německého výzkumného institutu GFK a britské společnosti působící v oblasti vzdělávání Pearson na držet a naopak zvýšili na koupit pro francouzskou mediální společnost Lagardere.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 nakonec během včerejšího obchodování příliš velkých změn nedoznal, když zakončil se ztrátou necelé jedné desetiny procenta. Brzdou byly mimo jiné například energetické tituly, které negativně reagovaly na zprávy o nižším než očekávaném poklesu zásob ropy. Obchodní aktivita byla spíše podprůměrná. Nejpodstatnější zprávou dnešního dne jsou statistiky z amerického trhu práce. Včerejší údaje o počtu nových míst v soukromém sektoru a žádostech v nezaměstnanosti naznačují solidní údaje za celou ekonomiku. Čísla tak mohou dát trhům nový impuls.

Velká většina asijských burz končí noční seanci v červeném. Mezi nejvíce ztrátovými indexy se nacházejí japonské akcie, které tak zakončily svůj neúspěšný týden se ztrátou 1,1 % a za celý týden propadly o 3,7 %, když na vině bylo především dvouprocentní posílení jenu vůči americkému dolaru. Jedno procento pak dnes umazal i hongkongský index, v plusu se nakonec udržely jen taiwanské akcie (+0,8 %).

Vienna Insurance Group

Rakouská pojišťovna VIG oznámila akvizici srbských aktiv francouzské pojišťovny Axa. VIG tak rozšíří svoje aktivity na poli neživotního pojištění a její podíl na srbském trhu by měl vzrůst k 11,5 %. Rakouská pojišťovna se tak stane čtyřkou na tomto trhu.

Akvizice zapadá do strategie společnosti, když Srbsko je jednou ze čtyř zemí, kde VIG chce svůj tržní podíl rozšířit alespoň na 10 %. Transakce musí být ještě schválena místními úřady. Zpráva byla ohlášena během včerejšího rána, reakci akcií proto nečekáme.

skoleni_29_6

Unipetrol

Unipetrol včera zveřejnil svoje provozní údaje. Rozdíl mezi cenou ropy Brent a Ural se ve druhém čtvrtletí pouze mírně snížil na 2,6 USD/barel, ale v meziročním srovnání je o 1,1 USD vyšší. Rafinérská marže pokračuje v poklesu na 3,1 USD/barel (-2,2 USD y/y), zatímco petrochemické marže se nadále drží na velmi solidních úrovních (olefinová 328 EUR/t, polyolefinová 549 EUR/t).

Zejména v petrochemické výrobě zůstávají marže vysoké, pozitivní je i vývoj Brent/Ural diferenciálu. Rostoucí ceny ropy pak snižují rafinérskou marži, celkově ale provozní ukazatele ukazují na solidní výsledky za druhý kvartál.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).